ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я

КОНТРАЦЕПЦІЯ  ПІСЛЯ  ПОЛОГІВ

Мета цього матеріалу познайомити Вас з сучасними методами і засобами контрацепції, найбільш надійними і безпечними.

Календарних методів контрацепції не існує. Так звані „біологічні методи контрацепції” – вирахування „безпечних” днів, перерваний статевий акт, спринцювання  різноманітними хімічними речовинами і тому подібне не є методами контрацепції. Однак до цих пір ці процедури і маніпуляції продовжують залишатися найпопулярнішими в народі завдяки їх безкоштовності і пропаганді в науково-популярній літературі. Про їх ненадійність теж згадується, але факт залишається в свідомості – календарний метод контрацепції.

Безпечних днів не буває. Сперматозоїди живуть у статевих шляхах жінки до 7 днів тому, при частоті статевого життя хоча б раз у тиждень, всі дні, по визначенню, небезпечні, тобто запліднення можливе. Овуляція (момент виходу дозрілої яйцеклітини для запліднення) - процес непередбачуваний навіть при абсолютно регулярному циклі. Встановити її можна тільки постфактум, вже ближче до менструації. Таким чином, небезпечним виходить майже весь цикл, адже сперматозоїди, що потрапили в жіночий організм незадовго до менструації, можуть дожити до виходу наступної яйцеклітини. Отже, вираховувати нема чого.

Перерваний статевий акт - не метод контрацепції. Сперматозоїди містяться у виділеннях статевих органів, які виділяються в процесі статевого акту. Тому і без эякуляції зачаття можливе. Крім того, переривання статевого акту прямо перед оргазмом просто шкідливо для здоров'я чоловіка і для нервової системи обох партнерів, котрі напружено очікують ознаки наближення оргазму, щоб встигнути перерватися.

Спринцювання душем або розчинами кислот після акту даремне, тому що сперматозоїди в маткових трубах виявляються вже через 90 секунд після статевого акту, а спринцювання кислотами й закладання лимонної часточки також небезпечно для здоров'я - викликає хімічне подразнення, а іноді й опік піхви й шийки матки.

Ці методи популярні ще й тому, що люди вважають їх безпечними. „Пити гормони або вводити спіраль - це ж шкідливо! Краще  стародавніми бабусиними методами. Не так надійно? Либонь пронесе, адже подруга вже 10 років так робить і все ідеально. А зате натурально й нешкідливо.”

Це дуже небезпечна помилка. По-перше, шкідливо виходячи із уже вищесказаного. По-друге, шкідливо тому, що не оберігає від небажаної вагітності й призводить до необхідності аборту, про шкоду якого вже ніхто не заперечує. Саме соціально незахищеним групам: студенткам, школяркам, малозабезпеченим жінкам, які мають обмежений доступ до кваліфікованої лікарської допомоги, необхідна нормальна постійна контрацепція, а не біологічні "методи", які саме ця група найчастіше й використовує через незнання і безгрошів’я. Їм найбільше потрібна розумна контрацепція, тому що про ранні ознаки вагітності вони не знають, а якщо і знають, чекають що „розсмокчеться”. Якщо не чекають, то звертаються знову ж таки до домашніх способів переривання вагітності, основаних на міфах та шаманстві й смертельно (!) небезпечних. Адже аборт - страшно, дорого, треба розповісти мамі й лікареві. Таким чином, уявне заспокоєння при використанні біологічних "методів" призводить до дуже серйозних життєвих ситуацій і ускладнень. І, нарешті, вони не захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом, а цей наслідок статевого життя не менш небезпечний, ніж небажана вагітність.

Отже, що ж може запропонувати медицина для того, щоб статеве життя приносило радість і задоволення, а не хвороби й страх.

Метод лактаційної аменореї (МЛА) – це використання грудного вигодовування як методу запобігання вагітності в перші 6 місяців після народження дитини. МЛА заснований на фізіологічних особливостях грудного вигодовування. Внаслідок відсмоктування дитиною грудного молока у жінки різко знижується вироблення гормонів, що викликають овуляцію. МЛА ефективний лише в тому випадку, якщо Ви регулярно й часто годуєте дитину грудьми. Вам необхідно годувати дитину хоча би кожні 4 години протягом дня й кожні 6 годин у нічний час.

Деколи жінка не може так часто  й регулярно годувати дитину грудьми і у цьому випадку їй потрібно вибрати інший метод контрацепції. Ваш лікар або фахівець із планування сім’ї допоможуть вибрати найкращий для Вас метод контрацепції.

Механічні методи контрацепції

Зі всіх механічних методів, які існували раніше та існують сьогодні, реальне практичне значення має презерватив. Він залишається оптимальним засобом, оскільки абсолютно нешкідливий для здоров'я (виключення становить алергія на латекс у 3% людей) і, при правильному використанні, надійно захищає від вагітності та від інфекцій, які передаються статевим шляхом. Це засіб вибору для початківців, оскільки він недорогий, не вимагає особливих зусиль пам'яті (на відміну від таблеток, про які не можна забувати), простий у застосуванні, не вимагає консультації лікаря (на відміну від таблеток і інших засобів), нешкідливий і захищає від інфекцій.

На початку статевого життя партнери обмінюються мікроорганізмами, які в нормі є у кожного в статевих органах, а у відповідь на потрапляння чужих мікроорганізмів розвивається запальна реакція. Це не завжди означає захворювання, тим більше венеричне, - це може бути саме реакція на чужі мікроорганізми, які сюди потрапили вперше. Саме тому починати статеве життя треба обов'язково із презервативом.

Неправда про презерватив:

- З ним нічого не відчуваєш. Звичайно, якщо заздалегідь цю вигадку прочитав або почув і повірив у неї. Якщо вважати, що турбота про запобігання вагітності - не твоя справа, а презерватив – це твоя жертва, і якщо себе переконати у цьому - то так воно й буде. Реально сучасні латексні презервативи дуже тонкі і їх максимальний вплив на чутливість - це деяке продовження статевого акту, що, в більшості випадків, добре. Деякі переконані супротивники презервативів відмічають зниження чутливості - це результат психологічного самопереконання й невдоволення від статевого акту.

- Він завжди рветься. Не завжди. Треба не скупитися й брати якісні і відомі (Durex, LifeStile, Playboy, Innotex), дивитися на дату придатності, цілісність упаковки, надягати його ДО, а не під час статевого акту, затискати перед надяганням кінчик, щоб залишався вільний простір, знімати обережно.

- Від нього однаково бувають діти. Необхідно дотримуватись всіх правил використання (вони описані в інструкції до упаковки - з малюнками).

Правда про презерватив:

- При додержанні правил використання він надійно захищає від вагітності.

- Він захищає від інфекцій, що передаються статевим шляхом.

  • Він єдиний засіб, що не має протипоказань і побічних ефектів.
  •  

Як підвищити надійність презерватива:

- Купувати презервативи відомих фірм, вибирати їх із сперміцидною змазкою.

- Додержуватись правил користування.

- Поєднувати з хімічними методами контрацепції.

Хімічні методи контрацепції.

Хімічні методи можуть використовуватись тільки в поєднанні з презервативом. Самі по собі ці препарати дають дуже невисоку ефективність запобігання, а в поєднанні з презервативом знижують ризик запліднення при його розриві або зіскакуванні. Хімічні контрацептиви (фарматекс, контрацептин, патетенкс овал) можуть викликати подразнення слизової оболонки піхви, загострювати запальний процес і дисбактеріоз, вимагають нового введення перед кожним статевим актом. Нова зручна форма - губка фарматекс. Вона діє 48 годин, тобто не вимагає заміни для нового статевого акту протягом цього часу. Хімічні контрацептиви зберігають своє значення тільки в комбінації з презервативом.

Внутрішньоматкові засоби контрацепції (ВМЗ).

Ці засоби раніше мали форму вигнутої петлі, тому їх називали спіралями. Зараз це гнучкі пластикові трубочки, частіше у формі букви Т, обплетені мідним або срібним дротом (мідь різко підвищує контрацептивний ефект), які вводяться у порожнину матки за допомогою пристосування, що не вимагає розширення каналу шийки матки і тому безболісне. ВМЗ уводять на 6 день циклу або після переривання вагітності або через 6 тижнів після пологів - коли канал шийки матки відкритий і введення достатньо легке. У піхву звисають м’які нитки, за які ВМЗ можна вийняти. Вони ніяк не заважають при статевому акті. По нитках у порожнину матки легше проникнути інфекції, тому застосування ВМЗ підвищує ризик розвитку запального процесу. Стороннє тіло у порожнині матки порушує її скоротність, тому менструації можуть посилюватися, ставати більш болісними, тривалими й рясними.

ВМЗ не можна вводити на фоні не вилікуваного запального процесу. При появі кров'янистих виділень і переймистого болю у відсутності менструації потрібно терміново звернутися до лікаря - може статися випадання ВМЗ. При частковому випадінні, коли ВМЗ просто зміщується, але симптомів немає, збільшується ризик настання вагітності. Тому періодично треба проводити УЗД для контролю за нормальним розміщенням ВМЗ у порожнині матки. Вагітність може настати і на фоні нормально розташованого ВМЗ, - це не абсолютний метод контрацепції. Іноді таку вагітність вдається виносити, іноді ВМЗ механічно ушкоджує зародок або його оболонки, тоді вагітність необхідно переривати. 

Термін придатності ВМЗ (з міддю) - 5 років, за цей час мідне покриття втрачається і контрацептивний ефект різко знижується. Тому, навіть якщо ВМЗ Вас не турбує, через 5 років його обов'язково треба вийняти й при бажанні замінити на новий.

 Інші ВМЗ містять резервуар з гормоном. Цей гормон поступово вивільняється з резервуара в порожнину матки, а не в кров, як у інших форм гормональних контрацептивів. Він здійснює набагато менший вплив на організм, у тому числі набагато менше побічних ефектів, і має набагато сильнішу місцеву дію на слизову оболонку матки. Під впливом тривалого постійного впливу гормону слизова оболонка матки атрофується, і вагітність стає неможливою. Ця дія зводить нанівець побічні ефекти звичайних ВМЗ (посилення рясності й тривалості менструацій). Атрофована слизова оболонка матки менструює дуже мало, іноді менструації припиняються зовсім. Після видалення такого ВМЗ вони відновлюються. Ця особливість дозволяє застосовувати їх тоді, коли звичайні ВМЗ  протипоказані: при пухлинах, хворобах слизової оболонки матки - навпаки, у цьому випадку вони мають лікувальну дію. Однак ризик запальних захворювань на тлі таких ВМЗ підвищений так само, як і на тлі звичайних ВМЗ. Строк дії ВМЗ з гормоном - до 7 років.

Міні-пілі

Це гормональні таблетки, що не містять эстрогенів. Саме эстрогени дають основні побічні ефекти комбінованих оральних контрацептивів. Міні-пілі (эксклютон, мікролютий, чарозетта) – засіб для тих жінок, яким застосування эстрогенів протипоказане, у тому числі для матерів, що годують. Але за це своє підвищення безпеки міні-пілі розплачуються меншою надійністю: контрацептивний захист у них нижчий. Справа в тому, що ці препарати не можуть заблокувати овуляцію і їхній механізм дії полягає тільки в прямому впливі на слизову оболонку матки: при постійному прийомі вони порушують її здатність до закріплення зародка. Але овуляція все ж відбувається, тому контрацептивний ефект нижчий. Крім того, можуть частіше виникати міжменструальні кров'янисті виділення.

Міні-пілі вживають постійно, без перерв. Менструальна функція на їхньому тлі може порушуватися непередбачувано: від постійних кров'янистих виділень до повного припинення менструацій. Але ці порушення зворотні.

Краще щоб міні-пілі призначав лікар (як й інші гормональні контрацептиви). Але якщо Ви зробили такий вибір самі, пам’ятайте про менш надійний, у порівнянні з комбінованими оральними контрацептивами, протизаплідний ефект. Якщо на тлі прийому міні-пілі припиняється менструація, потрібно перевіритися на вагітність.

Ін'єкційні контрацептиви та імплантанти.

Та ж ідея, що з міні-пілі: відсутність эстрогенів. Підвищена зручність прийому в депо-формі: ін'єкції (Депо-Провера) - раз в 3 місяці, імплантанти (Норплант) - раз в 5 років. Ефективність вище, ніж у міні-пілі, через високу постійну дозу гормону, що викликає атрофію слизової оболонки матки. Однак через потрапляння гормону в кров і системні побічні ефекти більш виражені, ніж у міні-пілі й у ВМЗ з гормонами (хоч менше, ніж у комбінованих оральних контрацептивів). Основний небажаний побічний ефект - порушення менструальної функції від безладних кров'янистих виділень до повного припинення менструацій.

Комбіновані оральні контрацептиви (КОК).

Найнадійніша форма контрацепції. При правильному використанні ефективність 100%. Сучасні препарати містять в 100 разів менші дози, ніж перші, що з'явилися в середині минулого століття, і які пам'ятають наші мами. Це від них, відтоді йде страшний міф "ГОРМОНИ!". Гормони - це синонім поняття "дуже шкідливо, гормональний збій, неможливість завагітніти, хворі діти, вуса, товстіти!" Насправді все вже давно не так і по співвідношенню надійність/безпека КОК перевершують презерватив. Сучасні препарати містять жіночі статеві гормони, максимально близькі по ефективності до натуральних і у дуже низьких дозах. Уникнути можливих побічних ефектів дозволяє попереднє обстеження, що обов'язково треба пройти до вибору препарату. Це обстеження дозволить виявити схильність до станів, при яких прийом КОК небажаний. Іншим людям їх можна приймати під контролем тих же аналізів протягом тривалого часу. Контрацепція абсолютно оборотна, швидкість відновлення циклу залежить від початкового гормонального тла й тривалості прийому. Заздалегідь КОК відміняти не варто, вони виводяться з організму за 36 годин, в зв’язку з чим і небезпечний пропуск прийому таблетки. Захотіли завагітніти?  Припинили прийом КОК і завагітніли.

Всі сучасні КОК володіють дією сприятливою для зниження жировиділення шкірою й надлишкового оволосіння. Однак приймати їх тільки з косметичною метою недоцільно - це все-таки їхній побічний ефект, а не основний, тому він може не проявитися, а проявляться інші побічні ефекти. Якщо контрацептивний ефект бажаний, тоді КОК - допомога косметологам, але не заміна їхнього арсеналу. І в жодному разі не можна призначати собі КОК самостійно, особливо з косметологічною метою.

 Жировиділення шкіри може залежати не тільки від гормонального статусу; зайве волосся під дією КОК нікуди не подінеться, просто припиняється ріст нового; груди збільшуються далеко не від всіх препаратів - все залежить від індивідуальної чутливості.

 КОК викликають в організмі стан псевдовагітності. Зачаття при цьому неможливе, менструації немає до тих пір, поки гормони приймаються. Можливі (але необов'язково) деякі зміни настрою, сонливість, зміна лібідо, зміна ваги, затримка рідини, нудота, тобто стан псевдовагітності. Але вага може збільшуватися від кількості і якості їжі, яку Ви продовжуєте споживати, орієнтуючись на свій звичний обмін речовин, а він змінився й став спрямований на запасання. Тому на тлі прийому КОК треба суворіше ставитися до дієти й не забувати тренажерний зал.

І взагалі, в гормональній контрацепції все дуже індивідуально, тому зовсім неможливо підібрати препарат заочно, орієнтуючись на дію, яку він здійснив на інших, вгадати заздалегідь, як він подіє на Вас. Після обстеження й огляду лікар тільки припускає, який препарат Вам може більше підійти, але остаточне рішення й підбір препарату відбувається шляхом індивідуальних проб й оцінок стану лікарем.

Не буває ідеального препарату. Більш новий - не значить кращий, це просто більш новий. Більш низькодозований - не значить кращий, у низькодозованих свої мінуси. Немає „найкращого” препарату, інакше інші б зникли із прилавків, -  є такий, який найкраще підходить саме Вам.

Стан псевдовагітності, що розвивається на тлі КОК, впливає на здоров'я: зникають щомісячні гормональні перепади овуляція/менструація. Адже біологічно організм людини не пристосований до багаторічних менструацій. Жінка повинна народжувати й годувати - 2-3 роки відсутності менструацій, потім 2-3 цикли й нова вагітність. А постійні коливання гормонального рівня несприятливо впливають не тільки на настрій, це один із провокуючих факторів розвитку раку статевих органів. І тривалий прийом гормональних контрацептивів, що створює постійно низький рівень гормонів, захищає від раку матки і яєчників, від крихкості кісток, внаслідок вимивання з організму кальцію, від серцево-судинних захворювань, від хвороби Альцгеймера (старечий маразм) та інших наслідків недостатності жіночих статевих гормонів.

Сучасні препарати досить низькодозовані. Вони дійсно трохи імітують дійсний цикл, а тому мають меншу ефективність, адже зміст гормональної контрацепції - у блокаді природного циклу, блокаді овуляції, а не імітації цих процесів. Тому деякі препарати більше показані для лікувальної мети - для лікування порушень функції яєчників, для встановлення циклу, розвитку вторинних статевих ознак при зниженій функції яєчників. А для контрацепції в більшості випадків кращі інші препарати. У низькодозованих препаратів свій побічний ефект - міжменструальні кров'янисті виділення. Доза препарату, що Вам більше підійде, залежить не від Вашого бажання "якнайменше гормонів", а від Вашого початкового гормонального тла. Якщо у Вас початковий рівень жіночих гормонів високий, Вам не може підійти низькодозований препарат, а високодозований не означає "багато гормонів", а означає "нормально гормонів".

Таблетки потрібно приймати щодня в той самий час, краще на ніч (не проявляється такий можливий побічний ефект, як нудота). Максимальний інтервал між таблетками - 36 годин, якщо з моменту прийому останньої таблетки стільки часу не пройшло - Ви просто її випиваєте й наступні знову п'єте з 24-годинним інтервалом. Якщо ж пройшло більше 36 годин, то контрацептивний ефект у цій упаковці порушений і до початку нової упаковки потрібно використовувати додатково презерватив.

КОК починають пити з 1 дня циклу (1 день менструації). При цьому тривалість циклу змінюється, адже свого циклу більше не існує. Існує час прийому таблеток і перерва між упаковками, під час якої відбувається менструація і Ви переконуєтесь, що вагітності немає. Звичайний ритм - 21 день прийому, 7 днів перерви. Не обов'язково приймати таблетки саме 21 день, можна і менше і більше - наприклад, для зсуву менструації на зручний момент часу. Якщо під час 7-денної перерви між упаковками кровотеча не настала, - нову упаковку починати не можна, необхідно йти до лікаря й з'ясувати причину затримки - вагітність або надлишкове пригнічення власної гормональної системи.

На початку прийому організм адаптується до нового стану. Тому побічні ефекти, що виникають, як правило, минають через 2-3 місяці прийому. Якщо вони не минають або зовсім Вас не влаштовують, лікар повинен вирішити, на який препарат Вам переходити. Перехід з одного препарату на інший дуже простий - замість таблетки першого Ви випиваєте таку ж по номеру таблетку другого. Краще звичайно переходити на новий препарат після закінчення старої упаковки і 7-денної перерви.

Порушення стільця, блювота й деякі медикаменти (наприклад, антибіотики) порушують засвоєння гормонів. У цих випадках необхідна додаткова контрацепція презервативом на весь період лікування. Припиняти прийом КОК на цей час, так само як на час змушеного статевого утримання (від'їзд партнера й т.п.), - недоцільно тому, що таким чином Ви змушуєте організм спочатку звикати до відміни препарату, а потім до відновлення його прийому і, таким чином, отримуєте нову порцію побічних ефектів.

Якщо з якихось причин Ви вирішили припинити прийом препарату, пам’ятайте, що після відміни відразу виникає менструальна кровотеча. Деякі побічні ефекти (та ж кровотеча) усуваються не відміною, а навпаки, підвищенням дози гормону.

У будь-якому разі гормональна контрацепція підбирається й контролюється лікарем, який орієнтується на Ваше самопочуття.

Аварійна контрацепція:

- протягом 72 годин після статевого акту – 1 таблетку постинору, а через 12 годин ще таблетку;

- або протягом 72 годин - 2 таблетки одного з таких препаратів: овідону, три – ригевідону, Діана-35 або силеста, а через 12 годин ще стільки ж;

- або протягом 72 годин -  4 таблетки марвелону або регулону, а через 12 годин ще стільки ж;

- або протягом 72 годин -  5 таблеток новінета, логеста або мерсилона. Через 12 годин ще стільки ж.

 - на протязі 5 діб після статевого акту - введення ВМЗ. Сторонній предмет у матці перешкоджає фіксації зародка на слизовій оболонці матки.

Цей метод використовується для того, щоб викликати передчасну менструацію, але гарантії він не дає. Якщо протягом декількох днів після прийому таблеток кровотеча не починається, значить таблетки не подіяли. Пророчити заздалегідь, що очікувати після прийому таблеток: передчасну менструацію або затримку і коли прийде наступна менструація - неможливо. Метод дуже нефізіологічний, відбувається сильний гормональний удар по організму з різкою відміною гормонів, у відповідь на цей збій і відбувається передчасна менструація. Збій у гормональній системі може порушити менструальну функцію всерйоз і надовго. Тому аварійна контрацепція повинна бути саме аварійною - на випадок розриву презерватива або зґвалтування. Застосовувати її як буденний метод контрацепції в жодному разі не можна - побічних ефектів більше, ніж протизаплідного ефекту.

Методи аварійної контрацепції менш надійні і більш шкідливі, ніж постійна контрацепція. Вони не повинні застосовуватися інакше, як у непередбачених, аварійних ситуаціях. І потрібно пам'ятати про те, що це методи саме контрацепції, а не переривання небажаної вагітності. Якщо після статевого акту пройшло більше 5 діб, про контрацепцію мови не йде. Подальші маніпуляції називаються абортом. Приймати постинор, щоб перервати небажану вагітність, коли про неї вже відомо, - абсолютно марно.

Хірургічна контрацепція: чоловіча і жіноча стерилізація

Метод хірургічної стерилізації неприйнятний для молоді.

Хірургічна контрацепція (стерилізація) - один з найпоширеніших методів контрацепції, який в даний час використовують понад 170 мільйонів пар більш ніж в 100 країнах. Так, наприклад, в Скандинавських країнах, Швейцарії, Великобританії і Нідерландах стерилізація є загальноприйнятим методом, причому чоловіки використовують цей метод частіше, ніж жінки. В інших країнах Західної Європи його застосовує для контрацепції від 3 до 8% населення. В нашій країні стерилізація ще не отримала широкого розповсюдження.

Розрізняють жіночу і чоловічу стерилізацію. При стерилізації жінці перев'язують маткові труби, щоб зробити їх непрохідними. Стерилізація чоловіків - це процедура, при якій з обох боків перев’язують сім'явивідні протоки, внаслідок чого в еякулят не потрапляють сперматозоїди і запліднення стає неможливим.

При виборі цього методу консультування має вирішальне значення, оскільки після операції чоловік або жінка уже не зможуть мати дітей. Операція носить незворотній характер. Цей метод прийнятний тільки для тих, хто абсолютно упевнений, що більше не захоче мати дітей. Не можна приймати рішення про стерилізацію під впливом обставин або емоційного стресу. При  щонайменшому сумніві краще відкласти прийняття рішення і використати в цей час інші методи контрацепції.

Чоловік, який хоче використати цей метод контрацепції, має знати, що це ніяк не впливає на потенцію і що ця невелика операція зовсім не є кастрацією. На відміну від чоловічої стерилізації, при якій перев’язуються сім'явивідні протоки, при кастрації проводиться видалення чоловічих статевих залоз - яєчок, наприклад при деяких онкологічних захворюваннях.

Крім того, необхідно знати, що метод хірургічної стерилізації не оберігає від зараження інфекціями, які передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ. Якщо є ризик зараження, необхідно користуватися презервативом.

 

 

Це тільки здається, що попереджати вагітність важко, дорого й небезпечно. Набагато дорожче і важче лікуватися після абортів.

Зверніться до лікаря й підберіть з його допомогою свій спосіб постійної контрацепції для того, щоб Ваше статеве життя могло приносити радість і задоволення, а потім і здорових дітей.