ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я

МОЛОДІЙ МАМІ ПРО ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ

(у запитаннях та відповідях)

1

Якщо моя дитина щойно народилась, коли слід почати грудне годування?

З моменту народження Вашої дитини вона постійно знаходиться з Вами. Перший контакт з Вашою дитиною відбувається у пологовій залі. Як тільки Ваша дитина з'явилась на світ, акушерка негайно викладає її Вам на живіт, надягає на неї шапочку, шкарпетки та вкриває Вас обох ковдрою для збереження тепла. Приблизно за півгодини після народження (може бути раніше або пізніше) дитинка почне рухатись і підповзати до грудей. Це ознака того, що вона вже готова почати смоктати груди. Ось тоді і відбудеться перший досвід грудного годування.

Спочатку акушерка допоможе Вам прикласти дитинку до грудей, а потім Ви та Ваша дитина самі зможете впоратись і згодом Ви створите чудову команду, якій грудне вигодовування буде приносити задоволення та радість.

Ви будете знаходиться разом з близькою Вам людиною у пологовій залі близько 2-х годин, а потім Вас переведуть у післяпологове відділення.

Чому грудне годування? Невже штучне  молоко не добре?

Людське молоко призначене природою для дитини, саме тому воно ідеальне для малюків. Воно ніколи не буває дуже міцним або дуже слабким і містить усі поживні речовини, потрібні малюку в перші 6 місяців життя. Грудне молоко чисте та безпечне. Воно завжди потрібної температури та не може забруднитися. Годування грудьми допомагає    Вам    швидше  втратити    зайву    вагу    після народження дитини.

Штучне  молоко, зроблене з коров'ячого молока, підходить тільки для телят! Штучне молоко не захищає Вашого малюка від інфекцій, розладів шлунку, застуди та багатьох дитячих хвороб. Також воно не містить багатьох мінералів, вітамінів та інших компонентів для гармонійного розвитку Вашої дитини.

Штучне годування дорого коштує: Вам доведеться купити пляшки, соски, штучне молоко або суміш та стерилізувати все це перед кожним використанням.

Чи потрібно підготувати мої груди для годування моєї дитини ?

Ні. Підготовка Ваших грудей під час вагітності ніяким чином не вплине на годування грудьми Вашого малюка, більш того, масаж грудей та витягування сосків під час вагітності може призвести до їх травмування, а також підвищити загрозу передчасних пологів.

Коли Ви вагітна, Ваші груди готуються виробляти молоко і саме тому після народження малюка раннє молоко - молозиво - вже чекає у грудях. Молозиво дуже важливе для Вашої дитини, тому що воно має унікальний біологічний склад, що сприятиме дозріванню шлунку Вашої дитини та захистить її від багатьох інфекцій. Ваш малюк буде вживати молозиво   протягом 3-4 днів. Протягом цього часу молозиво почне змінюватися на зріле молоко. Коли це відбуватиметься, Ви, можливо, будете відчувати Ваші груди гарячими та важкими.

Якщо Вам робили кесарський розтин, молоко, можливо, з'явиться трохи пізніше.

Коли і як часто я повинна годувати?

Кожного разу - коли Ваш малюк бажає цього. Ви, можливо, помічаєте, що звичайно Ваш малюк їсть, а потім спить. Якщо Вам пощастить, дитина може спати 3-5 год. вночі, але пам'ятайте, що Ваш малюк ще не навчився розрізняти час. Багато малюків довго не розуміють, що нічний час – для сну! Тому Ви повинні годувати Вашого малюка і вдень і вночі, якнайменше, кожні 2-3год.

Спочатку більшість малюків годуються 8-10 разів на добу. Часті годування необхідні спочатку, щоб стимулювати Ваші груди і встановити повне молочне постачання. Оскільки протягом кількох тижнів Ваше молоко зміниться, щоб відповідати потребам більш дорослого малюка, проміжки між годуваннями стануть довшими.

Малюки смокчуть груди не тільки для годування. Ваші груди - це їжа, напій, любов, комфорт і безпека для Вашої дитини. Якщо Ви прикладаєте свого малюка до грудей кожного разу, коли він просить, Ви не можете йому зашкодити, а тільки зробите його більш здоровим, щасливим та задоволеним.

Чи є грудне годування болючим?

При правильному прикладанні малюка до грудей грудне вигодовування безболісне, а при неправильному можуть ушкодитись соски і тоді годування стає болісним.

Під час перебування в пологовому будинку Вам нададуть вичерпну інформацію щодо грудного вигодовування та практично допоможуть Вам прикласти Вашу дитину до грудей.

Протягом першого тижня можливі неприємні відчуття протягом декількох хвилин, коли малюк починає смоктати, але через деякий час це проходить. Ваші груди не звикли годувати дитину кожні декілька годин, але це тимчасово, і згодом грудне вигодовування буде для Вас задоволенням!

Як я повинна прикладати малюка до грудей?

Спочатку прикладання дитини до грудей може здаватися Вам незграбним. Це тому, що Ваш малюк – ще не мав досвіду прикладання до грудей, йому потрібно цьому вчитися. Через деякий час Ви і Ваш малюк станете однією командою, і годування грудьми стане для Вас таким же невід'ємним процесом, як дихання.

Є декілька позицій, в яких Ви можете тримати свого малюка, щоб годувати його. Експериментуйте, щоб знайти ту позицію, яка зручна саме для Вас обох.

2

Якщо сидіння здається Вам незручним, Ви можете лягти на бік, але більшість матерів вважають, що вони можуть краще впоратись сидячи.

 Пам'ятайте: годувати можна в будь-який зручній для Вас позиції.

Сядьте вертикально з прямою спиною, спираючись на ноги. Ви, можливо, знайдете доцільним покласти подушку на коліна, щоб підтримувати Вашого малюка. Не загортайте його в ковдру - він не зможе лежати достатньо близько до Вас та рухатись, щоб знайти зручну позицію для себе.

Поверніть свого малюка до себе таким чином, щоб його голова та тіло знаходились в одній площині, а його ніс був навпроти Вашого соска. Важливо зрозуміти, що немає жодної краплини молока в самому соску. Коли Ваш малюк починає смоктати, молоко починає текти від молочних залоз глибоко в грудях вниз до збірних кишеньок, які розташовані під соском та ареолою, а вже потім - до соска. Тому дуже важливо, щоб Ваш малюк захопив не тільки сосок, але й більшу частину ареоли, в іншому випадку він не одержить ніякого молока.  Пам 'ятайте, Ваш малюк смокче не сосок, а грудь!!!

Ви можете підтримувати свої груди знизу найближчою рукою (лівою рукою - ліву грудь та навпаки), також підтримуйте шию Вашого малюка та плечі іншою рукою. Не підтримуйте тильну сторону його голови - малюкам це не подобається.    Його   голова   відпочиватиме    на   Ваших пальцях.

Наблизьте його до себе таким чином, щоб його тіло цілком торкалось Вашого. Торкніться його губ соском, щоб спокусити його розкрити свого рота. Будьте терплячі, не поспішайте, - Ви маєте багато часу!

Коли рот малюка широко відкриється, наблизьте його до Ваших грудей, націлюючи Ваш сосок в піднебіння. Дуже важливо для нього взяти нижню частину грудей і ділянку ареоли в рот, оскільки його нижня щелепа та язик видаляє молоко з грудей.

Якщо на щоках дитини утворюється ямочка, коли він смокче, - це свідчення того, що він неправильно прикладений до грудей. Відніміть його від грудей і почніть прикладання знову.

Якщо годування залишається незручним для Вас, зупиніть цей процес, засунувши мізинець між щелепами. Прикладіть його ще раз.

Більшість немовлят потребує значної практики та багато спроб, але досвід зробить вигодовування приємним та безболісним.

3

Правильне прикладання до грудей          Неправильне прикладання до грудей


Як довго потрібно годувати малюка?

Це залежить від того, наскільки Ваш малюк зголоднів. Оскільки апетит малюка змінюється, як і у дорослого, він може смоктати стільки, скільки йому потрібно.

Забудьте про годинник та спостерігайте за малюком. На початку годування його смоктання буде дуже потужним з короткочасними паузами для ковтання, але пізніше воно зміниться на більш довге.

Посмоктавши певний час, дитина зробить паузу для відпочинку, а потім почне знову. Наприкінці годування дитина почне швидко смоктати та ковтати. Наситившись, дитина відсунеться від грудей. Ніколи не відривайте дитину від грудей самостійно - вона сама знає, коли це зробити!

Дозволяйте малюку перебувати біля грудей матері, поки він не вирішить зупинитися. Це гарантія отримання достатньої кількості молока, особливо заднього – жирного, дуже калорійного, яке прибуває останнім при годуванні.

Одна грудь чи дві?

Залиште свого малюка біля однієї груді, поки він не вирішить зупинитися. Хай він робить коротку перерву, тоді Ви, можливо, заміните йому підгузки, а потім запропонуєте іншу грудь.

Оскільки Ваш малюк має маленьке черевце, на початку він насититься однією груддю. Проте більшість малюків хочуть додаткового молока або іншу грудь. Дозволяйте йому вирішувати це питання самому.

Як я дізнаюсь, що мій малюк отримує достатньо молока?

Він отримує достатньо молока, якщо:

  • голодний та стурбований перед вигодовуванням та ситий і задоволений після;
  • розслаблений, коли його годують;
  • набирає вагу: всі діти по-різному; одні – на 120гр. на тиждень, інші – 280гр. та більше;
  • має м'які жовті випорожнення;
  • Ви змінюєте мокрі підгузки 6-8 разів на добу.
Чи потребує мій малюк додаткової рідини?

Ні. Грудне молоко - це все, що потрібно Вашому малюку протягом перших 6 місяців життя. Навіть у спекотну погоду малюки не потребують додаткової рідини. Вони просто частіше годуються.

Чи потрібно мені уникати якоїсь їжі протягом грудного вигодовування?

В цьому немає необхідності! Ви можете їсти будь-яку їжу, але дотримуючись збалансованої та помірної дієти.

Пам 'ятайте! Треба регулярно їсти протягом дня, тому що Ваша дитина бере 500-600 калорій від Вас кожен день.

Ви, мабуть, відчуваєте спрагу, коли вигодовуєте дитину. Випийте достатньо води, лише щоб вгамувати спрагу.

Утримуйтесь від вживання алкоголю та куріння - це може погано вплинути на якість молока та здоров'я дитини!

Що мені робити, якщо я вважаю, що в мене недостатньо  молока?

Думайте позитивно! Немає ніякої причини зниження кількості молока, якщо Ви годуєте свого малюка кожного разу, коли він голодний. Коли Ваш малюк висмоктує молоко, Ваші груди, відповідно, утворюють більше молока. Отже, чим частіше Ви годуєте свого малюка, тим більше молока утворюється.

Для того, щоб Ви і Ваша дитина змогли насолодитися грудним вигодовуванням та спілкуванням, доречним буде контакт шкіра-до-шкіри. Роздягніть свого малюка, залиште лише його підгузку та покладіть його собі на груди під Вашу сорочку. Таким чином Ви отримаєте прекрасний контакт шкіра-до-шкіри. Намагайтесь робити це якомога частіше. Це надасть Вам впевненості в грудному вигодовуванні та сприятиме створенню міцного психоемоційного контакту між Вами та Вашим малюком.

Пам'ятайте, що діти мають скачки зросту приблизно в 3 тижні, 6 тижнів та 3 місяці. Вони зростають дуже швидко в цей час і потребують більш частішого годування, тому,  що відчувають себе голоднішими. Вам буде здаватись, що Ваше молоко скінчилось. Це не так! Виконуйте наступні рекомендації, і все знову буде добре.

Для збільшення об'єму молока необхідно:

  • перевіряти позицію малюка при вигодовуванні. Якщо він не висмокче молоко з Вашої груді, то його кількість для наступних годувань буде значно меншою;
  • годувати частіше протягом декількох днів (кожні 2 години - протягом дня та хоч раз вночі);
  • споживати достатню кількість їжі;
  • відпочивати разом з малюком, коли він відпочиває; не намагайтеся бути СУПЕР-мамою - її не існує!
  • намагайтесь спланувати свій щоденний графік перебування разом з малюком: спіть разом з ним, прогулюйтесь разом, робіть дрібну роботу, коли Ваш малюк у Вас на руках, або у контакті шкіра-до-шкіри.
Як довго мені потрібно вигодовувати дитину?

Ідеальним строком для вигодовування Вашого малюка тільки грудним молоком є перші 6 місяців. І тільки після 6-ти місяців можна вводити додаткову їжу.

Ваше грудне молоко завжди найкраще для Вашого малюка, ніж будь-яке інше, а тому намагайтесь вигодовувати його груддю якомога довше. Деякі малюки зупиняють грудне вигодовування на свій перший день народження, якщо їм крім грудного молока давати іншу їжу.

Ідеальним для Вашого малюка буде виключно грудне вигодовування до 6-ти місяців, а після введення додаткової їжі з продовженням грудного вигодовування до 2-х років і більше.

Зціджування молока є дуже вигідним, якщо Ви не знаходитесь біля своєї дитини деякий час або якщо Ваш малюк ще досить слабкий для того, щоб висмоктати все молоко з грудей.

Можливо мені потрібно зціджувати молоко – як мені його зберігати?

Зціджування грудного молока безпечне для Вашого молока, якщо виконуються наступні правила:

  1. Експериментуйте, щоб знайти найкращий час для зціджування.
  2. Дуже ретельно мийте руки перед початком.
  3. Перед зціджуванням обдайте кип'яченою водою посуд, в який Ви будете зціджувати молоко.
  4. Посуд   для   зціджування   повинен   бути   з   широким „горлом", щоб уникнути проливання молока.
  5. Посуд повинний щільно закриватися кришкою.
  6. Покладіть    молоко    в    холодильник    відразу    після зціджування. Якщо Ви зціджуєте молоко протягом 24 годин, додавайте це молоко до попередньо зцідженого.
  7. Молоко можна зберігати до 5 діб при температурі 4 °С та нижче. Якщо воно пахне кислим - не вживайте його.
  8. Заморозьте      молоко,      якщо      не      будете      його використовувати більше двох днів. Заморожене молоко при температурі - 18-20 °С може довго зберігатися (до 3-х місяців). Якщо Ви розморозили молоко для годування дитини, залишки молока знову не заморожуються, а виливаються. Не розморожуйте молоко в мікрохвильовій печі або духовці.
  9. Ви можете остудити свіже зціджене молоко та додати його до замороженого.
Чому я повинна зціджувати молоко?

Існує   декілька   причин,   чому   Ви   захочете   зцідити молоко:

  • якщо Ваш малюк народився недоношеним і не може самостійно смоктати грудь. Зцідивши молоко, Ви можете годувати дитину із чашечки;
  • декілька перших тижнів Ви будете відчувати переповнення грудей. Можливо, Вам та малюку буде зручніше, якщо перед початком вигодовування Ви зцідите трішки молока - щоб груди стали м'якішими;
  • якщо Ви повернулись на роботу і вирішили не переривати годування Вашого малюка грудним молоком.
Як мені правильно зцідити молоко з грудей?

Перед зціджуванням буде доцільним зробити легкий масаж грудей. Це допоможе легкому витіканню молока із грудей. Існує декілька способів це зробити:

 

4

Легкими  рухами  пальців рук проведіть декілька разів в напрямку соска;

5

Покладіть три пальці (вказівний, середній та безіменний) зверху на грудь та круговими легкими

рухами масажуйте до низу, в напрямку соска. Повторіть декілька разів, масажуючи усю грудь;

6

Згорніть пальці у кулак та покладіть зверху на грудь великим пальцем до шкіри.

6

Масажуючи круговими рухами, ведіть кулак униз до соску. Тільки великий палець повинен торкатися шкіри.

Не давіть на грудь!

7

Потім переверніть кулак протилежною стороною і зробіть ті ж самі рухи.


Потрібно зробити масаж усієї груді.

Робіть ті рухи, які найбільш приємні для вас.

Важливо пам'ятати, що в сосках немає молока. Грудь не схожа на соску з пляшкою. Молоко тільки витікає із соска. Молоко збирається в невеличкі мішечки, що розташовані під ареолою (коричневий кружечок навколо соска). Якщо Ви їх відчуєте на дотик, то їх можна порівняти з невеличкими квасолями - ці невеличкі мішечки-квасолинки, де збирається молоко, називаються молочними синусами.

Техніка зціджування:
7 Покладіть великий палець Вашої руки на ареолу зверху, а вказівний знизу. Нащупуйте молочні синуси ("квасолинки"). Якщо Ви не можете знайти синуси, тоді розташуйте великий палець зверху на краю ареоли, а вказівний знизу на краю ареоли.
8 Коли Ви нащупали молочні синуси, легко надавіть на них обома пальцями в напрямку грудної клітини, а потім ритмічними рухами здавлюйте синуси тими ж пальцями до центру, видавлюючи з них молоко.

Запам'ятайте, синуси розташовані навколо ареоли, тому Вам слід опорожнити усі мішечки-синуси, пересуваючи великий та вказівний пальці по колу ареоли, видаляючи молоко із молочних синусів.

Повторіть все це із іншою груддю.

Деякі мами використовують праву руку, щоб зцідити ліву грудь, і навпаки. Деякі використовують праву руку для зціджування правої груді, а ліву руку - для лівої груді. Експериментуйте, і Ви знайдете зручні способи зціджування.

Зціджування руками не причиняє болю. Якщо Ви відчуваєте незручності або біль, можна спробувати інші способи зціджування, наприклад: використання електричних та механічних молоковідсосів. В цих ситуаціях буде доцільним звернутися до лактолога, який допоможе Вам у виборі правильної техніки зціджування.

Бажаємо Вам і Вашому малюку здоров'я та щастя!