14 червня 2020 року - Всесвітній день донора крові

Ще більшої актуальності питання донорства крові набуло у часи боротьби з пандемією COVID-19. Про критичну нестачу донорської крові та її компонентів в умовах карантину нещодавно наголосив і головний санітарний лікар України Віктор Ляшко. Ключову роль у цьому відіграли панічні страхи потенційних донорів захворіти на коронавірусну інфекцію та обмеження руху громадського транспорту. Через це служби крові на місцях опинилися фактично на межі катастрофи. Оскільки, постачати компоненти крові у лікарні було необхідно, а самої крові – бракувало. Зокрема, у Хмельницькому обласному центрі служби крові у часи суворого карантину щоденна кількість донорів зменшилась у 5 разів. На щастя, завдяки посиленій інформаційній кампанії Центру громадського здоров’я та МОЗ України наразі ситуація покращується. Донорів нині побільшало і забір крові у них здійснюють, дотримуючись усіх затверджених карантинних вимог.

Донорство – це крок, на який треба зважитись. Щодня у всьому світі переливання крові допомагає багатьом людям вижити. Проте, часто крові бракує. Особливо у країнах, що розвиваються, і в яких донорство не є достатньо поширеним явищем.

Донором може бути особа, котра не страждає на хронічні захворювання серцево-судинної системи, печінки, нирок, психічними захворюваннями, алкоголізмом, наркоманією, яка не хворіла сифілісом, гепатитом, ВІЛ-інфекцією, туберкульозом, малярією тощо.

Якщо людина зважилася здати кров, попередньо вона має повідомити лікаря про вірогідність тих чи інших хвороб чи звичок, що можуть вплинути на якість крові чи сприяти зараженню інших людей, котрим буде перелита ця кров. Приховування таких фактів тягне за собою кримінальну відповідальність.

Потенційними донорами можуть бути громадяни України у віці від 18 до 60 років, з вагою від 50 кг та зростом від 150 см, котрі не мають протипоказань до здачі крові, почуваються добре та мають бажання допомогти іншим.

Кров не рекомендують здавати особам, котрі протягом попередніх 48 годин вживали спиртне; людям після роботи в нічну зміну, добових чергувань, безсонної ночі; вагітним жінкам або годуючим мамам, в період менструації та в найближчі 5 днів після її закінчення; при наявності будь-яких проблем зі здоров’ям.

Якщо Ви хочете здати кров перед цим Ви повинні: харчуватись регулярно та збалансовано, вживати побільше рідини, утриматись від вживання ліків (за 72 години до процедури), спиртного (за 48 годин) та не палити (за 2 години до забору крові), добре відпочити та виспатись.

Напередодні дня здачі крові варто відмовитись від жирної, смаженої, гострої, копченої їжі, молочних продуктів, яєць, бананів, горіхів. Дозволено вживати солодкий чай, узвар, соки, морси, компоти, мінеральну воду, хліб, сухарі, сушки, відварні крупи, макарони на воді без масла, овочі, фрукти (крім бананів та горіхів). Невиконання зазначених рекомендацій може зашкодити якісно провести відділення необхідних компонентів крові.

Якщо під час забору крові вам стане зле - обов’язково повідомте про це. Після здачі крові дотримуйтесь усіх рекомендацій медичного персоналу.

Пам’ятайте, що здаючи кров Ви рятуєте чиєсь життя. У свою чергу, держава гарантує донорам крові пільги та відповідні права, згідно із законодавством.


Інна Левінська,
КНП «Хмельницький обласний центр громадського здоров’я».