У Департаменті охорони здоров’я відбулася колегія
за підсумками роботи ЛПЗ області за 6 місяців 2016 року

27 липня у конференц-залі Державного патолого-анатомічного Центру України відбулася колегія Департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА за підсумками діяльності ЛПЗ області за 6 місяців поточного року. До участі були запрошені: т.в.о. заступника голови Хмельницької ОДА Валерій Олійник, начальники управлінь охорони здоров’я Хмельницької та Кам’янець-Подільської міських рад, головні лікарі міських закладів охорони здоров'я, головні лікарі обласних ЛПЗ, ЦРЛ, центрів ПМСД, КЗ “СМСЧ м. Нетішин”, вузлових лікарень ст.Гречани та ст.Шепетівка, заступники головних лікарів з лікувальної роботи, головні лікарі обласних дитячих санаторіїв, директори медичних коледжів, училищ, головні штатні та позаштатні спеціалісти ДОЗ ОДА.

На початку зібрання директор Департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА Яків Цуглевич представив начальника управління охорони здоров’я Хмельницького міськвиконкому Бориса Ткача та головного лікаря Кам`янець-Подільського перинатального центру Олександра Гурського. Далі колегія почала працювати відповідно до порядку денного.

Начальник відділу моніторингу та розвитку охорони здоров’я ДОЗ ОДА Лілія Демчук розповіла, що в області триває модернізація первинної медичної допомоги, яка спрямована на чітке відмежування первинного рівня надання допомоги від вторинного, розширення мережі відокремлених лікарських амбулаторій, розвиток сімейної медицини. Відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», на Хмельниччині створено 22 ОТГ. Згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України в області буде створено ще 22 громади (з них 6 - в ІІІ кв. 2016 року). З існуючих об’єднаних територіальних громад висловили бажання і створили в Хмельницькому районі, окрім районного, ще 1 центр первинної медико-санітарної допомоги в смт. Чорний Острів, який обслуговує 11 078 жителів. Обговорюється питання створення центру первинної медико-санітарної допомоги в смт. Меджибіж.

Нині в краї функціонує 20 ЦПМСД в районах, 1 Кам’янець-Подільський міський та 1 Чорноострівський селищний. Структурними підрозділами зазначених ЦПМСД є 208 лікарських амбулаторій, з них 143 сільських та 65 міських. У структурі сільських лікарських амбулаторій функціонує 897 ФАП/ФП.

20 липня Хмельницька міська рада ухвалила рішення про створення 2 міських центрів ПМСД. Крім того, у 2016-2017 роках мають бути організовані 13 відокремлених лікарських амбулаторій.

Згідно плану розвитку мережі амбулаторій – відокремлених структурних підрозділів у містах та селах планується до кінця 2016 року створити 24 лікарські амбулаторії, а в 2017 році – ще 19.

Наразі сільське населення обслуговують 158 амбулаторій, однак цього не достатньо. Адже для дотримання нормативу, запропонованого МОЗ України, необхідно відкрити ще 29 амбулаторій.

Допомогу міському населенню надають у 65 лікарських амбулаторіях. З них 32 функціонує в районних центрах, 15 в селищах міського типу та 18 відокремлених амбулаторій в містах Кам’янець–Подільському (12) та Хмельницькому (6). Однак і в містах цієї кількості недостатньо. Для дотримання нормативу необхідно відкрити в області ще 33 лікарські амбулаторії: по 3 в містах Полонному і Славуті, 2 - в Шепетівці та Старокостянтинові, по 1 - в Городку, Ізяславі та Летичеві. Найбільше необхідно відкрити амбулаторій в містах Хмельницькому та Кам’янці-Подільському.

За словами Лілії Демчук, відповідно до рішення Колегії Міністерства охорони здоров’я України, з 1 січня 2017 року в нашій державі запрацюють госпітальні округи. Департаментом охорони здоров’я Хмельницької ОДА розробив пропозиції щодо створення госпітальних округів з інтеграцією наявних медичних закладів та їх подальшою спеціалізацією. Таким чином, в краї планується створити 3 госпітальних округи – з центрами у містах Хмельницькому (центральний), Кам’янець-Подільському (південний) та Шепетівці (північний).

До складу Хмельницького округу ввійдуть місто Хмельницький, Волочиський, Теофіпольський, Красилівський, Старокостянтинівський, Старосинявський, Летичівський, Деражнянський, Хмельницький, Ярмолинецький райони.

До складу Кам’янець-Подільського округу ввійдуть місто Кам’янець-Подільський, Кам’янець-Подільський, Городоцький, Дунаєвецький, Віньковецький, Чемеровецький, Новоушицький райони.

До складу Шепетівського округу ввійдуть Шепетівський, Полонський, Ізяславський, Білогірський, Славутський райони, м.Нетішин.

Хмельницький округ налічуватиме 623,9 тис. осіб, Кам’янець-Подільський - 371,3 тис., а Шепетівський – 296,0 тис. осіб.

До складу Хмельницького округу ввійде 10 лікарень вторинного рівня, до Кам’янець-Подільського – 7 лікарень, до Шепетівського також 7 лікарень.

Відстань до найбільш віддалених населених пунктів у Хмельницькому окрузі складе 121 км, у Кам’янець-Подільському – 106 км, а в Шепетівському окрузі – 96 км. Однак швидкість доїзду залежатиме від стану дорожнього покриття.

Надання екстреної медичної допомоги забезпечує обласний заклад як єдина система вже третій рік поспіль. У I півріччі цього року за екстреною медичною допомогою звернулись понад 145 тисяч осіб. Частка екстрених викликів становить 90 %. Бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги забезпечені лікарськими засобами та виробами медичного призначення в повному обсязі.

Показник своєчасності доїзду до хворого у місті 97,8% (у 2014 році – 94%) та 89,8% - у сільській місцевості (2014 рік – 87.7%). Однак стан автомобільних доріг не дозволяє повністю виконувати норматив.

За 6 місяців 2016 року спеціалісти обласного центру ЕМД та МК провели 20 процедур тромболітичної терапії та 650 дистанційних консультацій ЕКГ. Крім того, здійснено 560 виїздів лікарів-консультантів центру в ЛПЗ області, де проведено 666 консультацій, прооперовано 61 хворого та транспортовано 29 хворих в обласні заклади.

Рішенням сесії Хмельницької обласної ради від 07.04.2015 року затверджена обласна «Програма соціальної підтримки осіб, які беруть (брали) участь в антитерористичній операції, та членів їх сімей, які зареєстровані в Хмельницькій області, на 2015-2016 роки».

В лікувально-профілактичних закладах області забезпечено проведення медичного огляду, надання медичної та реабілітаційної допомоги учасникам АТО, демобілізованим воїнам, які повернулись із зони проведення АТО. Також в області налагоджена співпраця з територіальними військовими комісаріатами, військовим госпіталем у питаннях надання медико-психологічної, реабілітаційної допомоги учасникам АТО.

Для медичної, психологічної та реабілітаційної допомоги учасників АТО використовуються потужності територіальних закладів охорони здоров’я за місцем проживання особи. У медичних закладах області розроблена чітка система диспансерного нагляду за демобілізованими учасниками АТО. При ЦРЛ та ЦПМСД створені бригади лікарів, які оглядають демобілізованих учасників АТО та визначають потребу у медичній, фізичній та психологічній реабілітації. Двічі на місяць відбуваються виїзди в територіальні заклади охорони здоров’я вторинного та первинного рівнів надання медичної допомоги консультативних бригад лікарів з ХОГВВ та обласних ЛПЗ.

Одним з напрямків роботи з медичного обслуговування учасників АТО є організація та проведення комплексних та профілактичних оглядів в області.

За оперативними даними, у період з початку АТО із 3933 демобілізованих учасників АТО медичними оглядами охоплено 2906 осіб. Взято на «Д» облік 1364 особи. За амбулаторною допомогою звернулись 1593 особи, отримали стаціонарне лікування 684 особи , проведено пільгове зубопротезування 285 особам, прооперовано 20 осіб, надана психіатрична допомога 174 особам. Крім того, психологічну допомогу отримали 623 демобілізованих учасники АТО в ЛПЗ області, із них 339 – у стаціонарі ХОГВВ. Фізичною (медичною) реабілітацією охоплено 952 учасники АТО.

У І півріччі 2016 року вперше встановлено групи інвалідності 52 особам. Визначено лише відсотки втрати працездатності 15 чоловік. 28 особам визначено потребу у забезпеченні допоміжними пристосуваннями та технічними засобами реабілітації.

Координація роботи щодо лікування та реабілітації учасників АТО покладена на Хмельницький обласний госпіталь ветеранів війни, який нараховує 300 ліжкомісць. Обласна рада періодично виділяє кошти на забезпечення закладу необхідними для учасників АТО харчуванням, медикаментами та обладнанням для їх реабілітації. У закладі створена потужна база для реабілітаційного та відновного лікування ветеранів війни з використанням різноманітних процедур, масажу та лікувальної фізкультури. Крім того, у поточному році у закладі планується відкриття реабілітаційного відділення на 35 ліжок.

За оперативними даними, до лікувально-профілактичних закладів звернулись 450 громадян, які прибули з АР Крим та 3706 громадян з Донецької та Луганської областей. Організовано проведення медичного обслуговування, огляди, надання психологічної допомоги; передбачено спрощений механізм огляду МСЕК та складання, у разі необхідності, індивідуальної програми реабілітації інваліда; оперативно здійснюється прийом зазначених громадян в закладах охорони здоров’я за місцем їх тимчасового перебування та взаємодію з відповідним органом за постійним місцем проживання таких громадян.

Заступник директора Департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА Наталія Федів довела до відома присутніх лист Міністерства фінансів, який надійшов на адресу обласних державних адміністрацій, щодо виконання постанови КМУ № 1024 про скорочення ліжкового фонду. І кількість ліжкомісць у ЛПЗ, відповідно до вимог Кабміну, мають бути скорочені уже до кінця року.

Т.в.о. заступника голови Хмельницької ОДА Валерій Олійник наголосив, що, у зв’язку із децентралізацією, надходження до державного та обласного бюджетів зменшилися. Тепер кошти залишаються на місцевому рівні. Відповідно, лікувально-профілактичним закладам все більше треба покладатися на місцеві бюджети, а вони, як відомо, не бездонні. Тому тотальної оптимізації не уникнути. Цього вимагають і в Міністерстві фінансів. Крім того, Валерій Цезаревич порадив керівникам ЛПЗ уникати необґрунтованих витрат, адже їх фінансування ляже, переважно, на плечі об’єднаних територіальних громад. А чи вистачить там коштів – теж питання.

Начальник відділу лікувально-профілактичної допомоги населенню, головний терапевт ДОЗ ОДА Аліна Костенко поінформувала, що демографічна ситуація в області погіршується. Адже за 6 місяців 2016 року відбулось 6261 пологів, що на 579 менше, ніж за аналогічний період минулого року.

У порівнянні із І півріччям 2015 року, за аналогічний період цього року в області зросла кількість інфарктів міокарда і становить 867 випадків.

Гострі порушення мозкового кровообігу є однією з найчастіших причин інвалідності та смертності населення. Кількість зареєстрованих інсультів за 6 міс. 2016 року, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, збільшилася на 3,3 % і становить 1802 випадки.

За словами Аліни Костенко, непокоїть ситуація із вакцинацією. Так, охоплення профілактичними щепленнями дітей складає лише 20-80% при рекомендованому ВООЗ рівні 95%. За 6 міс. цього року показник виконання плану вакцинації дітей віком до 1 року проти дифтерії, правцю, кашлюку, гемофільної інфекції склав лише 0,2%, проти поліомієліту – 37,6%, гепатиту В-1 у пологових відділеннях – 23,4% та до року проти гепатиту В-3 – 0,3%, проти туберкульозу – 0%, кору, паротиту та краснухи – 42,5%. Загалом, недовиконання плану профілактичних щеплень пов'язано із незадовільним та неритмічним постачанням в область імунобіологічних препаратів за державним замовленням.

Начальник відділу післядипломної освіти та кадрового забезпечення ДОЗ ОДА Наталія Ткачук звернула увагу присутніх на те, що кадрове питання актуальне завжди, і особливо, в умовах реформування галузі охорони здоров′я. Проте у багатьох районах катастрофічно бракує молодих спеціалістів, натомість зростає частка лікарів перед- або пенсійного віку. Пріоритетним залишається забезпечення лікарськими кадрами первинної ланки, не вистачає так званих «вузьких» спеціалістів, оскільки досить часто, у процесі навчання, молодь змінює профіль або після проходження інтернатури їде працювати до іншої області чи й за кордон.

Директор Департаменту охорони здоров’я Яків Цуглевич запропонував своє бачення вирішення цього питання. На його думку, заохочувати молодих фахівців працювати на селі має місцева влада. Адже заробітна плата медиків бажає бути вищою, тому багато перспективних фахівців виїжджають на роботу за спеціальністю до тієї ж Польщі.

Т.в.о. заступника голови Хмельницької ОДА Валерій Олійник додав, що районна влада має допомогти молодим спеціалістам винайняти чи придбати житло у кредит, хоча б частково дотувати пересування медика у межах дільниці. Лише таким чином можна заохотити нові кадри залишатися і працювати у сільській місцевості.

Начальник управління охорони здоров’я Хмельницького міськвиконкому Борис Ткач поінформував, що на території Хмельницького працюють 10 медичних закладів міської комунальної власності. В їх числі функціонують 4 стаціонарних лікарняних заклади, 5 самостійних амбулаторно-поліклінічних закладів, включаючи чотири територіальні поліклініки та міську об’єднану стоматологічну поліклініку, а також 1 протитуберкульозний диспансер. Загальна потужність стаціонарів міста складає 1445 ліжок.

У місті діють 7 амбулаторій загальної практики-сімейної медицини у віддалених мікрорайонах – Лезневе, Озерна, Книжківці, Гречани, Дубово, Червонофлотська, Зарічанська. У системі охорони здоров’я міста працює 904 лікарі та 1985 молодших медичних спеціалістів.

Основним недоліком в питанні реформування Борис Ткач вважає те, що у місті не проведено розмежування первинного та вторинного рівнів надання медичної допомоги. Саме це назвав своїм головним завданням на займаній посаді.

Підсумовуючи діяльність галузі охорони здоров’я, директор Департаменту Яків Цуглевич більш детально зупинився на підсумках Колегії МОЗ України, яка відбулася 15 липня 2016 року. Яків Миколайович запропонував керівникам ЛПЗ краю обговорити на медичних радах Концепцію побудови нової національної системи охорони здоров’я, ухвалену на зазначеному зібранні. Кабінет Міністрів України найближчим часом має затвердити цей документ.

Яків Цуглевич подякував керівникам окремих районних ЛПЗ, які гарно спрацювали за 6 місяців цього року, тісно співпрацюють з владою на місцях щодо придбання новітнього обладнання. Директор ДОЗ краю наголосив, що, у порівнянні із аналогічним періодом попереднього року, показники галузі кращі, хоча було суттєве недофінансування з боку держави.

Т.в.о. заступника голови Хмельницької ОДА Валерій Олійник, у свою чергу, звернувся до головних лікарів, аби ті працювали з очільниками об’єднаних територіальних громад краю щодо розвитку медицини на місцях.

Колегія обговорила підсумки роботи закладів охорони здоров’я за 6 місяців 2016 року і ухвалила відповідні рішення.

Інна Левінська,
Хмельницький обласний Центр здоров’я

 

1 1
1 1