Обласна нарада з екстреної медичної допомоги

23 вересня у конференц-залі Державного патологоанатомічного Центру України відбулася обласна нарада з питань розвитку та удосконалення системи екстреної медичної допомоги в Україні. З лекцією перед подільськими медиками виступив завідувач кафедри медицини катастроф та військової медичної підготовки НМАПО ім. П. Л. Шупика, професор, доктор медичних наук, головний позаштатний спеціаліст МОЗ України за спеціальністю «Медицина невідкладних станів» Георгій Рошін. Участь у нараді взяли начальники управлінь охорони здоров’я міських рад, головні лікарі міських, центральних районних та обласних лікарень, обласного Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, завідувачі приймальних відділень (відділень ЕМД) ЛПЗ ІІ-ІІІ рівнів надання медичної допомоги, головні лікарі станцій ЕМД, завідувачі підстанціями та лікарі ЕМД.

За словами директора Департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА Якова Цуглевича, у 2017 році мають намір відкрити щонайменше 6 підстанцій швидкої медичної допомоги у різних районах, щоб забезпечити доїзд до хворого на рівні нормативів, які встановило Міністерство. У деяких областях, до прикладу Дніпропетровській та Харківській, є напрацювання, коли задля збереження коштів, відкривають пункти екстреної медичної допомоги при великих заправках на трасах. Вони укладають угоди, при заправках виділяють кімнати і автомобілі «швидкої» чергують на трасах. Таким чином, якщо стається ДТП, економиться дорогоцінний час і пальне. Однак, на думку Якова Миколайовича, рекомендації щодо такого варіанту мають надходити від представників районів, оскільки саме вони знають, де найчастіше на трасах трапляються аварійні ситуації.

Заступник головного лікаря Хмельницького обласного Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Юрій Донюк ознайомив учасників зібрання з діяльністю Хмельницького обласного Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Центр як єдина система в області функціонує з 2013 року. У його структурі функціонує три відокремлених підрозділи – станції ЕМД: Кам’янець-Подільська (обслуговує майже 325 тисяч населення), Хмельницька (понад 649 тисяч), Шепетівська (майже 324 тисячі). Всього функціонує 99 бригад (з них 39 лікарських та 60 – фельдшерських) при нормативній кількості 130. Радіус обслуговування у підрозділах Центру коливається від 10 до 40 км. Найбільші радіуси доїзду у Волочиському, Старокостянтинівському, Кам’янець-Подільському районах. Щоб зменшити радіус доїзд та досягти нормативів прибуття бригад на виклики планується створити пункти постійного і тимчасового базування у Кам’янець-Подільському районі – с. Китайгород і у віддалених районах міста; Старокостянтинівського району - с. Підгірне; Волочиському районі – с. Купіль; Красилівському районі – с. В. Зозулинці; Дунаєвецькому районі – с. Жванчик.

За інформацією Юрія Донюка, на балансі Центру перебуває 147 автомобілів, більшість із яких – застарілі, не відповідають вимогам часу або потребують кардинального оновлення. У 2015 році власними силами вдалося капітально відремонтувати 20 автомобілів класу А та закупити 3 машини УАЗ класу А. У поточному році відремонтовано 8 автомобілів класу А. Крім того, 80 автомобілів Центру, а це 54% від загальної кількості, оснащені системою GPS – навігації.

Бригади ЕМД забезпечені лікарськими засобами та виробами медичного призначення у повному обсязі. За рахунок субвенції з державного бюджету у 2015 та 2016 роках закуплено лікарських засобів на суму понад 4,4 млн. грн. щороку.

Бригади ШМД госпіталізували за рік близько 70 тисяч хворих або близько 25% від загальної кількості.

Спостерігається щорічне збільшення кількості виїздів до сільського населення на 1-2%. Таким чином, обласний рівень вище державного: за 2015 рік – 28% при державному 25%.

Зареєстровано 840 виїздів на дорожньо-транспортні пригоди. Відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги багатопрофільних лікарень входять до системи ЕМД. Юрій Донюк погодився, що доцільно створити ці відділення у лікарнях, що плануються як лікарні інтенсивного лікування та лікарнях, що географічно розташовані на головних транспортних магістралях. Нині аналогічні відділення створені у 8 районах області, однак основними проблемами щодо організації їх роботи є матеріально-технічне оснащення та укомплектування посад спеціалістами з медицини невідкладних станів.

На базі Центру функціонує навчально-тренувальний відділ, який проводить навчання медичних кадрів з питань безпеки при виникненні надзвичайних ситуацій та осіб, які не мають медичної освіти, з надання першої домедичної допомоги. Також функціонує телеметричний консультативний центр.

Для створення єдиної оперативно-диспетчерської служби рішенням сесії Хмельницької обласної ради виділено 3,2 млн. грн. на реконструкцію частини приміщень та встановлення дизель-електростанції. Будівельні роботи тривають і їх основні етапи будуть завершені до кінця цього року.

Завідувач кафедри медицини катастроф та військової медичної підготовки НМАПО ім. П. Л. Шупика, професор, доктор медичних наук, головний позаштатний спеціаліст МОЗ України за спеціальністю «Медицина невідкладних станів» Георгій Рошін наголосив, що завдяки реформуванню галузі охорони здоров’я в нашій державі медицина стане ефективним знаряддям допомоги кожному пацієнту.

Інна Левінська,
Хмельницький обласний Центр здоров’я.

 

1 1