У Департаменті охорони здоров’я відбулася остання у цьому році колегія

Засідання відбулося 22 грудня в актовій залі ДОЗ Хмельницької ОДА. Участь взяли начальники управлінь охорони здоров’я Хмельницької та Кам’янець-Подільської міських рад, головні лікарі обласних, міських лікувально-профілактичних закладів, центрів ПМСД, ЦРЛ, КЗ НМР «СМСЧ м. Нетішин», вузлових лікарень станцій Гречани та Шепетівка, обласних дитячих санаторіїв, а також директори медичних коледжів та училищ.

На початку колегії директор Департаменту Яків Цуглевич вручив акредитаційний сертифікат керівнику Теофіпольського Центру ПМСД, що нещодавно пройшов акредитацію. Далі перейшли до розгляду питань порядку денного.

Про стан надання стоматологічної допомоги населенню області доповіла головний позаштатний стоматолог ДОЗ Валентина Левицька. Вона зазначила, що низький рівень стоматологічного здоров’я, насамперед дитячого населення та вагітних жінок, негативно впливає на стан загального здоров’я впродовж всього життя людини. Тим самим спричиняє соціальні та фінансові проблеми і негативно впливає на рівень соціально-економічного розвитку країни.

Валентина Іванівна зазначила, що за результатами епідеміологічних досліджень, розповсюдженість карієсу зубів тимчасового прикусу у 6-річних дітей становить 87,9% та постійного прикусу у 12-річних дітей – 72,3%. 70-80 % підлітків мають уже хронічний катаральний гінгівіт. В окремих регіонах цифра досягає більше 95 % випадків. А кількість зубощелепних аномалій у дітей та підлітків до 18 років перевищують 60 %. Разом з тим, високою залишається питома вага вроджених вад розвитку, пухлин, онкологічних та запальних захворювань, травм щелепно-лицевої ділянки.

Стоматологічну допомогу населенню області надають лікувально-профілактичні заклади системи охорони здоров’я краю та суб’єкти приватної власності. Мережа служби в державних закладах області включає 3 стоматологічних поліклініки (1 обласна та 2 міських – у містах Хмельницькому та Кам’янці-Подільському) та 43 стоматологічних відділення і кабінети в ЛПЗ області.

За галузевими підходами, стоматологічна допомога надається закладами охорони здоров’я вторинного рівня. Відповідно, 3 самостійні районні стоматполіклініки та стоматкабінети на базі сільських лікарських амбулаторій увійшли до складу ЦРЛ.

Стаціонарну стоматологічну допомогу можна отримати у відділенні щелепно-лицьової хірургії обласної лікарні на 30 ліжок, 5 з яких – дитячі.

Для доступності і своєчасності допомоги стоматкабінети також функціонують при підприємствах та учбових закладах.

Для обслуговування жителів віддалених сільських районів, у т.ч. зубопротезування пільгових категорій населення та планової санації дітей, на Хмельниччині функціонували 2 пересувні стоматологічні установки – в обласній стоматполіклініці і Деражнянській ЦРЛ. Проте, один пересувний стоматкабінет передали для роботи в зоні АТО.

Мережа стоматологічних закладів приватної форми власності у Хмельницькій області нараховує 282 структури.

Валентина Іванівна наголосила, що недостатнє фінансування галузі призводить до обмеження можливості придбання сучасного стоматологічного устаткування та апаратури. Тому вдається впроваджувати не всі сучасні форми і методи лікування і протезування зубів. Саме це негативно позначається на обсягах та якості спеціалізованої допомоги.

Загалом, у комунальних закладах функціонує 295 стоматологічних установок, 56% з них потребують оновлення (значна кількість їх використовується на умовах оренди). Особливо потерпає забезпечення кабінетів на базі сільських закладів, де біля 90% обладнання необхідно замінити.

Приємно зазначити, що не потребує оновлення устаткування стоматологічних відділень та кабінетів Віньковецької, Волочиської, Деражнянської, Летичівської ЦРЛ.

У 2016 році у Старосинявській ЦРЛ придбано дентальний рентгенапарат, вартістю 66 тис. грн. та апаратуру на суму 26,3 тис. грн.

За 9 місяців 2016 року видатки на придбання інструментарію, обладнання, стоматологічних та витратних матеріалів склали 2 млн. 778,5 тис. грн.

Щоправда, не повністю забезпечені необхідним обладнанням стоматкабінети у загальноосвітніх навчальних закладах, особливо в районах.

У стоматологічних поліклініках та відділеннях ЦРЛ впроваджено залучення позабюджетних коштів у вигляді благодійних внесків. За 9 місяців року таким чином залучено майже 1,5 млн. грн.

За рахунок залучених позабюджетних коштів для стоматвідділення Ярмолинецької ЦРЛ придбано установку, вартістю 75 тис. грн., в облстоматполіклініку – матеріали для імплантації зубів на суму 60 тис. грн.

Головний позаштатний стоматолог ДОЗ підкреслила, що посадами лікарів стоматологів-хірургів не укомплектовані відділення Білогірської, Городоцької, Старосинявської, Теофіпольської ЦРЛ, а стоматологів-ортопедів – Волочиської, Віньковецької, Старосинявської, Теофіпольської. Значна частина штатних посад лікарів-стоматологів, у т.ч. дитячих, зайнята зубними лікарями.

В амбулаторно-поліклінічних закладах на щелепно-лицьовій ділянці та ротовій порожнині у 2015 році проведено 6368 операцій.

Фахівець додала, що рак ротової порожнини є однією з проблем онкології в області. На її думку, закриття стоматологічних кабінетів на первинному рівні призвело до зменшення профілактичних оглядів сільського населення та зростання відсотку запущених форм раку щелепно-лицьової ділянки.

Станом на 01.10.2016 року виявлено та знаходяться на диспансерному обліку 500 хворих із передонкологічними хворобами щелепно-лицевої ділянки.

Для попередження передракових захворювань, злоякісних пухлин в ранніх стадіях триває навчання стоматологів та зубних лікарів, а також санітарно-освітня робота населення області.

Зубопротезування пільгових категорій населення області у 2015 році проведено 1616 особам на суму понад 1,6 млн. грн. У 2015 році витрати на одного пільгового пацієнта складали 1003 грн., за 9 міс. 2016 року – 1243 грн. Крім того, у 2015 році було запротезовано 173 учасника АТО на суму 556,0 тис. грн., за 9 міс. 2016 року – 234 учасника на суму 562 169 грн. Витрати на одного учасника АТО склали 2402,4 грн. Проте, у 3 ЦРЛ кошти на пільгове зубопротезування не надавалися.

Водночас, збільшується кількість осіб пенсійного віку, у яких закінчуються строки раніше виготовлених зубних протезів. А це потребує додаткових коштів.

Станом на 01.10.2016 року черга на пільгове зубопротезування становила 4225 осіб.

У рамках санітарно-просвітницької роботи, у 2015 році лікарі-стоматологи у співпраці з засобами масової інформації прочитали 2 271лекцій, за 9 місяців 2016 року – 2 746 лекцій, провели 4 телепередачі (у 2016-му – 2), 4 радіопередачі (у 2016-му – 2), розмістили 14 публікацій в пресі (у 2016 – 28).

Також Валентина Левицька надала пропозиції щодо удосконалення стоматологічної допомоги населенню краю.

Головний позаштатний дитячий стоматолог ДОЗ ОДА Наталія Крижанівська повідомила про стан надання стоматологічної допомоги дітям краю. Так, у цьому процесі задіяні 2 стоматологічні поліклініки – у містах Хмельницькому та Кам`янці-Подільському, а також відділеннях поліклінік ЦРЛ. У 7 ЦРЛ окремі кабінети для прийому дитячого населення відсутні і не зареєстровані посади дитячих стоматологів, ще у 2 ЦРЛ зареєстровано лише по 0,25 штатних посад дитячих стоматологів, які не зайняті навіть сумісниками.

Мережа дитячої стоматологічної служби поза ЛПЗ за останні 3 роки значно зменшилася.

В області зареєстровано 48,25 штатних посад дитячих стоматологів, зайнято 33,75, працює 29 фізичних осіб. Укомплектованість штатних посад зайнятими становить 70%, фізичними особами лише 60,1%.

За останні 3 роки кількість візитів дітей до стоматологів зменшилась на 17,3%.

Планові огляди та за зверненнями у 2015 році провели 50,1% дитячого населення, за 9 місяців цього року – 33,7%. В порядку планової санації оглянуто за 9 місяців 2016 року 115850 дітей.

Попри деякі позитивні результати роботи служби дитячої стоматології, знижується рівень профілактичної допомоги дитячому населенню, диспансеризації стоматологічних хворих. Зростає поширеність та інтенсивність стоматологічних захворювань, в першу чергу, карієс і його ускладнення та ортодонтична патології.

Наталія Вікторівна додала, що ортодонтична допомога дітям надається в обласній, 2 міських стоматполіклініках і 5 ЦРЛ. Завданням ортодонтичної служби є мінімізація впливу захворювань стоматологічного і щелепно-лицьового походження на загальне здоров’я та психосоціальний розвиток, використовуючи ранню діагностику, профілактику та ефективне лікування. Цей вид допомоги дітям області на сьогодні, на жаль, залишається недостатнім і потребує удосконалення та покращення.

У 2015 році лікарі – ортодонти оглянуто 8229 осіб, у т.ч. 7344 дітей. Закінчили ортодонтичне лікування 638 осіб, в т.ч. 602 дітей. За 9 місяців цього року показник кількості оглянутих лікарем-ортодонтом дещо збільшився, а ортодонтичне лікування за 9 місяців закінчили лише 355 дітей.

Однак, ортодонтична допомога надається і приватними стоматологами-ортодонтами. Працюють приватні ортодонтичні кабінети у м. Хмельницькому – 11, м. Кам`янець-Подільському та Ізяславському районі – по 2, Красилівському, Новоушицькому, Шепетівському – по 1. У 2015 році приватні стоматологи оглянули 3086 дітей, з них закінчили ортодонтичне лікування 789 дітей та на профілактичні заходи взято 1279 дітей.

Наталія Крижанівська підкреслила, що матеріально-технічна база дитячої стоматологічної служби не відповідає сучасним вимогам і нормативам. Стоматологічне обладнання, переважно, дещо застаріле, що не дозволяє підвищити якість надання допомоги та впровадження нових технологій. Хоча збільшення кількості пломб із сучасних пломбувальних матеріалів відповідає вимогам сьогодення.

Головний позаштатний дитячий стоматолог ДОЗ ОДА Наталія Крижанівська внесла пропозиції колегії для покращення надання стоматологічної допомоги дітям краю.

Провідний спеціаліст відділу моніторингу та розвитку охорони здоровя, секретар колегії ДОЗ ОДА Наталія Живуліна повідомила про стан виконання рішень колегії за 2016 рік. Так, станом на 01.12.2016 року у Департаменті охорони здоров'я відбулося 9 колегій, на яких обговорювали стан галузі. За результатами цих засідань було винесено 26 відповідних рішень. Проте далеко не всі ЛПЗ поінформували Департамент охорони здоров’я про стан їх виконання. Наталія Вікентіївна висловила надію, що в подальшому заклади охорони здоров’я краю більш оперативно та якісно надаватимуть інформацію щодо виконання рішень колегій ДОЗ.

Про плани Департаменту охорони здоров’я щодо проведення основних організаційних заходів на 2017 рік доповіла заступник директора ДОЗ ОДА Тетяна Косовська.

За результатами розгляду питань порядку денного, колегія ухвалила відповідні рішення.

Інна Левінська
Хмельницький обласний Центр здоров’я.
1 1