Охорона здоров’я Хмельницької області – 2016 рік та плани на 2017 рік.

2016 рік в охороні здоров’я області, як держави в цілому, став роком прийняття важливих рішень щодо проведення радикальних змін, продовження реформ. Разом із тим медики області виконували свій професійний обов’язок, забезпечували надання кваліфікованої медичної допомоги і досягли позитивних результатів за багатьма напрямками роботи.

Внаслідок цієї роботи значно знижено рівень смертності дітей у віці до 1 року життя з 8,3 на тисячу народжених живими у 2015 році до 6,4 у цьому році, на 3,2% зменшилась захворюваність на туберкульоз та на 20% - на ВІЛ-інфекцію. Завдяки поліпшенню роботи щодо раннього виявлення онкозахворювань дещо знизилась смертність від цієї недуги.

Відповідно до потреб були збільшені видатки на забезпечення найбільш вразливих верств населення та хворих життєво-необхідними препаратами. Так, для хворих на цукровий і нецукровий діабет закуплено ліків з вмістом інсуліну на суму понад 33,4 млн. грн.. За рахунок обласного бюджету на суму понад 55,3 млн. грн. закуплено життєво-необхідні ліки для хворих з трансплантованими органами, хронічною нирковою недостатністю, гепатитом С, гемофілією, для дітей, хворих на фенілкетонурію, муковісцидоз, ювенільний ревматоїдний артрит. Покращилось забезпечення медикаментами онкологічних хворих, для яких централізовано закуплено ліків на суму майже 4,8 млн. грн. – у 2015 році це було лише 1 млн. грн.. За кошти обласного бюджету також було придбано 50 електрокардіографів на суму понад 1 млн. грн. та кардіостимуляторів на суму 2,5 млн. грн..

Значна робота проводилась щодо поліпшення матеріально-технічної бази лікувально-профілактичних закладів. Завершено будівництво палатного корпусу з дитячим відділенням Дунаєвецької центральної районної лікарні, який введено в дію у березні 2016 року. Завершуються будівництво амбулаторії в с.Новоселиця Полонського району та реконструкція корпусу Теофіпольської амбулаторії, які відповідають сучасним стандартам.

Продовжувалось будівництво лікувального корпусу Городоцької ЦРЛ (використано понад 2 млн. грн.. з державного бюджету та понад 700 тис. грн. з місцевого) та реконструкція поліклініки Ізяславської ЦРЛ.

Освоєно біля 14 млн. грн. капітальних видатків обласного бюджету в обласних закладах охорони здоров’я. Зокрема, проведено капітальний ремонт радіологічного відділення обласного онкологічного диспансеру, заміну вікон в міській інфекційній лікарні, реконструкцію очисних споруд обласного протитуберкульозного диспансеру, реконструкцію приміщення обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф і обласного центру здоров’я, будівництво модульних котелень обласної психіатричної лікарні № 1. Утеплено і відремонтовано фасад лікувального корпусу та проводиться реконструкція реабілітаційного відділення обласного госпіталю ветеранів війни, де проходять лікування і реабілітацію учасники антитерористичної операції (на ці роботи виділено понад 5 млн. грн.).

Проведено перезарядку джерела іонізуючого випромінювання апарату «Агат-Р1» у радіологічному відділенні обласного онкологічного диспансеру (для цього було виділено 5,7 млн. грн.), що дасть можливість поліпшити якість спеціалізованого лікування онкологічних хворих.

За кошти місцевих бюджетів проведено капітальні ремонти у центральних районних лікарнях – Білогірській (даху котельні та пральні), Волочиській (хірургічного корпусу, даху пологового відділення, прий-мального та терапевтичного відділень), Дунаєвецькій (травматологічного відділення), Ізяславській (хірургічного відділення), Кам’янець-Подільській (операційного блоку), Шепетівській (хірургічного відділення), Хмельницькій (лабораторії), Старокостянтинівській (тепломережі) та приміщеннях Кам’янець-Подільської міської поліклініки №1.

За рахунок коштів місцевих бюджетів та залучених коштів поліпшувалась матеріально-технічна база центрів первинної медико-санітарної допомоги та їх структурних підрозділів. Так, суттєві капітальні ремонти та реконструкції проведено в амбулаторіях загальної практики / сімейної медицини с. Ставищани Білогірського району, с. Бутівці Старокостянтинівського, с. Стуфченці Хмельницького району, с. Грузевиця Чорноострівської ОТГ, с. Гуків Чемеровецького, с. Чотирбоки Шепетівського, ФАПу с. Грицики Красилівського району, адміністративних приміщеннях та амбулаторіях Шепетівського та Ярмолинецького районних центрів ПМСД.

Первинна медична допомога залишається пріоритетом розвитку та реформування системи охорони здоров’я. Мета реформи – досягти такої ефективності, щоб пацієнти отримали максимальний обсяг допомоги на первинному рівні у сімейних та дільничних лікарів, з покращенням оснащення лікарень та поліклінік для якісної діагностики захворювань на вторинному (районному та міському) та третинному (обласному) рівнях медичної допомоги.

Саме з метою поліпшення надання первинної медичної допомоги відповідно до чинного законодавства проведено відмежування його від вторинного рівня шляхом створення юридично самостійних центрів первинної медико-санітарної допомоги. Такі центри створені в усіх районах області, м. Кам’янець-Подільському та 2 об’єднаних територіальних громадах Чорноострівській і Меджибізькій. У м. Хмельницькому прийнято рішення щодо відкриття 2 центрів ПМСД з січня 2017 року. Всі центри ПМСД, за винятком створених при ОТГ, мають необхідні ліцензії (на провадження господарської діяльності з медичної практики і обіг та використання наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів та інші) та акредитовані.

З метою наближення до населення лікарської допомоги проводиться розширення мережі відокремлених амбулаторій загальної практики/ сімейної медицини. В області у 2016 році відкрито 10 таких амбулаторій, з них 2 в містах (Старокостянтинів та Шепетівка) та 8 – у сільській місцевості (3 – Кам`янець-Подільського району та по одній – у Городоцькому, Летичівському, Хмельницькому, Шепетівському, Ярмолинецькому районах). З початку 2017 року почнуть працювати ще 2 амбулаторії у Білогірському та Новоушицькому районах. Ця робота буде продовжуватись: для забезпечення населення лікарськими амбулаторіями необхідно відкрити в області ще 28 амбулаторій у сільській місцевості та біля 40 – у містах та районних центрах.

На фінансування всіх центрів ПМСД в області виділено 29% від загального обсягу бюджету охорони здоров’я територій. Місцевими органами влади більшість центрів були суттєво дофінансовані, що дало можливість значно поліпшити забезпечення пільгових категорій населення медикаментами та виробами медичного призначення, покращити стан закладів, закупити обладнання та апаратуру.

Первинну медичну допомогу сьогодні надають понад 800 лікарів, проте укомплектовано лише 82% штатних посад і має місце проблема укомплектування посад сімейних лікарів, особливо в сільській місцевості. Для вирішення цього завдання необхідно органам місцевої влади використовувати програму «місцевих стимулів» шляхом надання надбавок лікарям до заробітної плати з місцевих бюджетів, забезпечення їх житлом, пільговим проїздом, виділення кредитів на будівництво житла, навчання у вузах майбутніх лікарів за рахунок місцевих бюджетів та інших механізмів.

Для підвищення якості медичного обслуговування населення необхідно поліпшити оснащення амбулаторій медичним обладнанням, апаратурою, комп’ютерною технікою та автомобілями відповідно до табелю. У 2016 році на ці потреби було виділено з місцевих бюджетів біля 2,5 млн. грн., що є вкрай недостатньо. Ми сподіваємось, що місцеві органи влади, які несуть відповідальність за організацію надання первинної медичної допомоги, спільно з керівниками центрів первинної медико - санітарної допомоги активно вирішуватимуть цю проблему.

Восени цього року Кабінетом Міністрів України затверджено низку постанов, які закладають засади реформування системи охорони здоров’я в Україні. Одним із ключових документів, який дає старт медичній реформі, є Концепція реформи фінансування системи охорони здоров’я.

Реформа почнеться у 2017 році з первинної ланки. Вона повністю покривається гарантованим пакетом медичних послуг, так само як і екстрена допомога, який затверджується урядом. Вторинна ланка (послуги спеціалістів та лікарень) входить в реформу з 2018 року.

Передбачено у 2017 році заключення угод між лікарем первинної ланки та пацієнтом. Кожен громадянин до ІІ півріччя наступного року має укласти договір із будь-яким сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром комунального закладу або приватно практикуючим лікарем. Відповідно до цих угод заклад, у якому лікар працює (центр ПМСД або ФОП), буде отримувати певні кошти: попередньо передбачено з другого півріччя 2017 року з розрахунку 210 грн. на пацієнта на рік від Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Звісно, краще обирати лікаря, який практикує поруч з місцем проживання: лікарі будуть видавати направлення, рецепти на ліки, що підпадають під програму реімбурсації (відшкодування вартості ліків від держави), будь-які медичні довідки тощо.

З метою здешевлення ліків з наступного року запроваджуються референтні ціни на лікарські засоби, що включені до Національного переліку основних лікарських засобів. Оптові та роздрібні націнки обмежаться у вигляді регресивних націнок (більша ціна – менше націнка). Також орієнтовно з квітня запроваджується реімбурсація – відшкодування вартості лікарських засобів для лікування в амбулаторних умовах серцево-судинних хвороб, цукрового діабету, бронхіальної астми за визначеним Національним переліком основних лікарських засобів, що складається із 22 міжнародних непатентованих назв. Для цих потреб у Державному бюджеті на 2017 рік закладено 500 млн. грн., з них для Хмельницької області 16,6 млн. грн.. Для отримання таких ліків пацієнт повинен звернутись до свого дільничного терапевта чи сімейного лікаря та отримати рецепт, за яким у аптеці йому безкоштовно нададуть ці ліки.

Лікар первинної ланки – це провідник пацієнта в системі, яка покривається страховим фінансуванням від НСЗУ. Пацієнт зможе прийти до лікаря вторинної ланки сам, але це не буде покриватися національним страхуванням. Але якщо пацієнту потрібні регулярні консультації лікаря вторинної ланки, то не потрібно буде кожного разу ходити до сімейного лікаря за скеруванням.

Вторинна ланка буде фінансуватись НСЗУ за іншим механізмом. Тобто, оплачуватись буде лікування конкретних випадків у пацієнтів і на сьогодні Міністерство охорони здоров'я працює над методикою таких оплат, а вторинна ланка перейде на нову схему фінансування з 2018 року і процес переходу з фінансування лікарняних ліжок на оплату медичних послуг розрахований на 3 роки – до 2020 року.

У 2017 році також планується розпочати підготовку до реформування госпітальної ланки системи охорони здоров’я через створення Госпітальних округів. В нашій області передбачено створення трьох госпітальних округів – північного Шепетівського, центрального Хмельницького та південного Кам’янець-Подільського. Система створення цих округів представлена на сайтах обласної державної адміністрації та Департаменту охорони здоров’я обласної державної адміністрації. В процесі створення госпітальних округів важливим буде також покращення транспортної доступності (ремонти доріг з твердим покриттям) в межах та за межами округів на території області.

Для оптимізації управління медичною інфраструктурою передбачено процес розширення автономії медичних закладів, їх переведення на «глобальний бюджет», оплату за результат, спрощення доступу до фінансування та інвестицій. Це можливе за умови прийняття відповідного законодавства.

В Україні також затверджена Концепція створення системи громадського здоров’я, яка закладає засади переорієнтації фокусу системи охорони здоров’я від політики лікування до політики профілактики, зміцнення та збереження здоров’я людини, громадянина України. На національному рівні така система створена, на регіональному (обласному) та місцевому рівнях ця робота буде проведена у новому році.

Завершуючи 2016 рік, варто відмітити, що в області збережена необхідна мережа медичних закладів. Реорганізація (реформування) системи надання медичної допомоги на всіх рівнях відповідно до державної політики з охорони здоров’я буде проводитись у прийдешньому році. Крім загальних завдань, галузь охорони здоров’я області працюватиме над конкретними задачами. Це :

удосконалення екстреної медичної допомоги та створення централізованої оперативно-диспетчерської служби на базі обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф,

проведення реконструкції приміщень обласного кардіологічного диспансеру і створення на його базі сучасного кардіологічного центру,

будівництво лікувально-діагностичного корпусу обласної дитячої лікарні,

завершення реконструкції поліклініки Ізяславської ЦРЛ та добудова корпусу та харчоблоку Городоцької ЦРЛ,

оснащення сучасним діагностичним та лікувальним обладнанням медичних закладів.

Напередодні прийдешнього Нового року бажаю подолянам та медикам, зокрема, міцного здоров’я та оптимізму.


Директор Департаменту
охорони здоров’я                                                                                                                                     Цуглевич Я.М.