У Департаменті охорони здоров’я відбувся круглий стіл з громадськістю з питань гемодіалізу

23 лютого в конференц-залі Департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА провели круглий стіл з громадськістю з питань гемодіалізу. Організували його за ініціативи громадських активістів, які звернулися із такою вимогою до Хмельницької обласної ради. Під час зібрання виникла гостра дискусія між лікарями та пацієнтами, які регулярно проходять процедуру гемодіалізу. Департамент охорони здоров’я презентували директор Яків Цуглевич, його заступник Тетяна Косовська, головний терапевт Аліна Костенко. Також були присутні заступник головного лікаря Хмельницької обласної лікарні Олексій Підмурняк, заступник начальника управління охорони здоров’я Хмельницької міської ради Людмила Слободяник. До розмови долучились головний позаштатний нефролог ДОЗ Наталія Кушнір, завідувач Центру екстракорпоральної детоксикації Хмельницької обласної лікарні Сергій Одолінський, старші ординатори Шепетівської філії відділення Микола Щербатюк та Кам`янець-Подільської – Микола Дмитришин.

У ході зустрічі, яка іноді виходила за рамки коректності, вирішували питання про покращення надання допомоги хворим з хронічною нирковою недостатністю. Зокрема, виникали пропозиції щодо збільшення кількості філій Центру детоксикації, адже потреба у таких послугах зростає щороку. Так, станом на 1 січня 2017 року на програмному гемодіалізі перебувають 243 пацієнти, найбільше з них – 107 проходять процедуру в Хмельницькому. За словами Якова Цуглевича, щоб покращити цей процес, в першу чергу, для мешканців обласного центру, уже за кілька місяців планують відкрити філію Центру екстракорпоральної детоксикації на базі Хмельницької міської лікарні. На ці потреби міська влада має намір виділити 300 тис. грн. Варто додати, що створення філій для Хмельницької області процедура не нова. Окрім основного Центру, який діє на базі Хмельницької обласної лікарні, в краї функціонують філії в Кам`янці-Подільському та Шепетівці. Минулого року відкрите представництво у Старокостянтинові, а нині вивчається питання щодо організації роботи такої філії у Дунаївцях.

Водночас, пацієнти з хронічною нирковою недостатністю порушували питання щодо проведення у філіях Центру своєчасних та якісних лабораторних досліджень, консультації профільних фахівців, матеріально-технічного, медикаментозного забезпечення, постачання постільної білизни та матраців. Крім того, апелювали щодо закупівлі для процедур гемодіалізу певного виду обладнання та матеріалів.

Попри всю гостроту критики, яка лунала на адресу Центру детоксикації та її філій, слід зазначити, що, за даними МОЗ, Хмельницька область за 2015 рік посідала 3 рангове місце за рівнем забезпеченості хворих із хронічною нирковою недостатністю замісною терапією.

У 2016 році закуплено витратних матеріалів для проведення процедур гемодіалізу на суму більш як 53, 5 млн. грн., що дало можливість забезпечити необхідними медичними процедурами 211 хворих краю, які потребують лікування програмним гемодіалізом.

За результатами проведення круглого столу керівники філій Центру екстракорпоральної детоксикації отримали доручення щодо вирішення питань, які були порушені у ході обговорення. Зокрема, директор Департаменту охорони здоров’я Яків Цуглевич зобов’язав відповідальних осіб у регіонах вирішити питання, зокрема, про проведення необхідних лабораторних аналізів хворим з нирковою недостатністю та вивчити питання щодо недостатнього опалення у Шепетівській філії. А проблему розширення філії та нестачі місць для проведення гемодіалізу вдасться вирішити, коли буде введено в дію перинатальний центр у Шепетівці.

Довідково.

Центр екстракорпоральних методів детоксикації організму створений у квітні 1989 року. Він розташований на 6 поверсі хірургічного корпусу Хмельницької обласної лікарні. У ньому діє цілодобовий стаціонар на 6 ліжок та гемодіаліз не відділення на 16 ліжкомісць, де проводять сеанси гострого та програмного гемодіалізу. Так, Центр у Хмельницькій обласній лікарні має 17 апаратів «штучної нирки» японського виробництва і 2 – шведського. Кам`янець-Подільська, Шепетівська та Старокостянтинівська філії мають 11, 10 та 6 таких апаратів відповідно. Пацієнтів повністю забезпечують розхідним матеріалом для проведення сеансу гемодіалізу.

Хмельницькому 62 хворих з хронічною нирковою недостатністю лікуються методом програмного гемодіалізу, 6 хворих – амбулаторного перитонеального діалізу.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.02.2016 року № 180 одноразову грошову допомогу на транспортні затрати надали 70 пацієнтам у сумі 1500 грн. кожному. Ще 6 осіб отримали ліки у МКА «Віола» на загальну суму 3500 грн.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 року № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань», пацієнти отримували ліки за 50 % вартості на загальну суму понад 35 тис. грн.

Інна Левінська,
Хмельницький обласний Центр здоров’я.

1 1