Подільські лікарі на муляжах вчилися надавати невідкладну допомогу вагітним

31 травня у місті Хмельницькому відбулася науково-практична конференція на тему «Актуальні питання надання невідкладної допомоги вагітним, роділлям, породіллям та новонародженим». Участь в конференції взяли лікарі акушерів-гінекологів, неонатологів, реаніматологів, анестезіологів та сімейних лікарів з лікувально-профілактичних закладів Хмельницького та районів, а також Хмельницького міського та обласного перинатальних центрів. Особливістю цього заходу був тренінг, під час якого присутні мали змогу навчитися проводити комплекс реанімаційних заходів на муляжах дорослої людини та новонародженої дитини. Порядок дій при невідкладних станах присутнім демонстрували і пояснювали викладачі Тернопільського державного медичного університету. Лекції для присутніх читав, президент Асоціації акушерських анестезіологів України та головний спеціаліст з питань акушерської реанімації ГУОЗ м. Києва Руслан Ткаченко.

Головний акушер-гінеколог Департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА Олександр Жилко впевнений, що лікарі мають бути готові будь-якої хвилини надати невідкладну допомогу і вміти провести реанімаційні заходи. Адже не лише при народженні дитини ситуації бувають різні. Це потреба часу і кожен лікар повинен бути до цього підготовлений заздалегідь.

За його словами, за 5 місяців цього року в області народилися близько 6 тисяч дітей. На щастя, невідкладної допомоги потребували лише деякі. Проте головним завданням служби Олександр Жилко вважає попередження ситуацій, коли така потреба може виникнути.

Завідувач кафедри акушерства і гінекології № 2 Тернопільського державного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського, доктор медичних наук, професор Світлана Геряк повідомила, що під час таких конференцій лікарі дізнаються багато нової корисної інформації, завдяки якій зможуть швидко надати невідкладну допомогу. Лектори висвітлюють стандарти надання допомоги, що використовують в Канаді, США, Великій Британії.

Світлана Миколаївна підкреслила, що завдяки сучасним технологіям, тепер можуть завагітніти жінки, яким раніше вона була протипоказана. А це, у свою чергу, покладає велику відповідальність на лікарів. Так само велике значення має і термін народження. Перехід на пологи, які тепер дозволяють проводити з 22 тижнів, теж покладає на акушерів-гінекологів і реаніматологів відповідальність. Тому необхідно вміти реанімувати і доношених, і недоношених малюків.

Президент Асоціації акушерських анестезіологів України, доктор медичних наук Руслан Ткаченко розповів, що питання материнської летальності залишається актуальним не лише в Україні, а й усьому світі. Щороку ВООЗ публікує звіти про материнську смертність. І, в порівнянні з 20 сторіччям, завдяки наполегливій роботі у цьому напрямку, вдалося наполовину зменшити материнську летальність. У 2015 році, за даними ВООЗ у всьому світі втратили за рік 303 тисячі матерів. Так, серед причин на 1 місці перебуває екстрагенітальна патологія (вади здоров’я, що були у жінки до вагітності і не пов’язана з нею), на 2-му – кровотечі, на 3-му – інфекції. За даними Міністерства охорони здоров’я, Україна за кількістю випадків материнської летальності перебуває так би мовити «в золотій середині». Руслан Ткаченко запевняє, що це не є високий показник, проте він вдвічі вищий, ніж у країнах ЄС. Тобто працювати є над чим і таким чином вдосконалювати шляхи подальшого зниження материнської смертності. Структура материнських втрат дещо подібна до ВООЗівської, але більш характерна для економічно розвинених країн. На 1 місці – екстрагенітальна патологія, 2 посідає тромбоемболія. Кровотечі, що раніше знаходились на 2 позиції, тепер перемістились на 4-ту. Це свідчить про те, що фахівці успішно працюють над факторами, які можна попередити.

Руслан Опанасович нагадав, що коли проводиться реанімація вагітної, не варто забувати, що рятувати потрібно 2 життя – матері та дитини. Тому заходи серцево-легеневої реанімації у вагітних дещо відрізняються від загальноприйнятих для інших людей. Тому, у 2016 році, на основі уже існуючих напрацювань, були розроблені методичні рекомендації щодо серцево-легеневої реанімації у вагітних, затверджені МОЗ. Фахівець сподівається, що навики, набуті під час тренінгу, допоможуть врятувати не одне життя.

Інна Левінська,
Хмельницький обласний Центр здоров’я.

1 1
1