ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я

КЛІЩОВИЙ БОРЕЛІОЗ
(хвороба Лайма)

Пам’ятка для населення

Весною до життя прокидаються іксодові кліщі, які переносять збудників кліщового вірусного енцефаліту, геморагічних та КУ-лихоманок, кліщового бореліозу та багато інших. Кліщі паразитують практично на всіх видах лісових та свійських тварин, а також на багатьох видах птахів, які харчуються на землі. При кровосмоктанні кліщі втягують з кров’ю і збудників інфекцій, які потрапляють у кишківник та слинні залози комахи. В організм людини збудники захворювань потрапляють із слиною кліща під час кровосмоктання, або при роздавлюванні кліща та наступному втиранні його фекалій у пошкоджені ділянки шкіри.

Перші активні кліщі з’являються у квітні. Чисельність кліщів швидко збільшується, досягаючи максимуму на початку другої декади травня, залишається високою до середини чи кінця червня, в залежності від погоди. Поодинокі активні паразити можуть нападати до кінця вересня.

Кліщі - вологолюбні, тому їх чисельність найбільша у зволожених місцях. Їх багато вздовж лісових узлісь, стежок, що заросли травою. Тут їх набагато більше, ніж у лісі. Дослідження показали, що кліщів приваблює запах тварин та людей, які постійно використовують ці стежки при пересуванні. Напад також може відбутися під час роботи та прогулянок у садках, лісосмугах, парках.

Кліщі підстерігають свою здобич, сидячи на кінчиках травинок, листя, гілочок на висоті близько півметра. Якщо в безпосередній близькості від кліща пройде тварина або людина, то його реакція буде миттєвою - він судорожно чіпляється за свого майбутнього хазяїна. Кусає він не відразу, а досить довго повзає по людині, причому тільки знизу доверху. Кліщ присмоктується частіше в певних місцях, там де ніжна шкіра – за вухом, під грудьми, на шиї, в пахових ділянках, волосистій ділянці голови, попереку.

Самки кліщів харчуються близько 6 діб, їх поверхня тіла стає брудно-сірого кольору, а вага збільшується більш ніж у сто разів. Самці причіпляються на недовгий час для того, щоб поповнити запас поживних речовин та води в організмі.

Кліщі мігрують. Сьогодні їх можна виявити не тільки в глухих лісових нетрях. Тепер вони зустрічаються в межах міст, в парках, в скверах. До речі, сьогодні вчені намагаються виявити можливість зараження людини бореліями і через сире козяче або коров'яче молоко.

Збудником захворювання є борелія - бактерія сімейства спірохет. яка живе в середовищі диких і домашніх тварин, у тому числі і у великої рогатої худоби.

Іксодовий кліщ, харчуючись кров'ю зараженої тварини, транспортує борелії в організм людини із слюною та власними фекаліями. Розчісуючи укус кліща, ми мимоволі допомагаємо бактеріям потрапити в кров і потім оселитися в наших внутрішніх органах.

Ознаки бореліозу

Сама по собі зустріч із комахою може пройти непомітно, адже зараженню піддається тільки частина кліщів. Якщо не пощастило, і сталось зараження людини, важливо точно знати головну видиму ознаку бореліозу: у місці укусу виникає кільцеподібне почервоніння (еритема), краї якого злегка підняті, центр має менш інтенсивне забарвлення, ніж краї. Природним продовженням ураження є свербіж або больові відчуття в ділянці еритеми. Своєчасно виявити захворювання складно, оскільки симптоми бореліозу по-справжньому проявляються лише через один-два тижні після укусу кліща.

За вираженістю та важкістю проявів хворобу поділяють на три стадії.

І стадія (локальна інфекція) - спостерігається у 40-50% інфікованих. З урахуванням інкубаційного періоду, проявляється в перший місяць після укусу і має такі ознаки: кільцеподібні мігруючі еритеми, лихоманка, головний біль, біль у суглобах і м'язах, загальна слабкість, рідко нудота і блювота.

Негайне звернення до лікаря, навіть якщо у вас є сумніви в тому, що вас вкусив саме іксодовий кліщ, допоможе швидко почати лікування. Тільки на першій стадії існує реальна, стовідсоткова гарантія повного одужання.

ІІ стадія виявляється у 10-15 % хворих, При відсутності правильного лікування проявляється (часто через тривалий час) наступним чином: прискорене серцебиття, біль в ділянці серця, ураження печінки і нирок, гострий коньюктивіт, ангіна, бронхіт, кропив'янка.

Оскільки борелії можуть осісти в будь-якому органі людини, клінічна картина другої стадії може бути доволі різноманітною. Загальна тенденція така: де борелія сидить, там більше і болить.

ІІІ стадія формується через кілька місяців після закінчення двох перших. Описано такі симптоми кліщового бореліозу на цій стадії: перебіг, який характеризується постійними загостреннями, слабкість і нездужання, підвищена збудливість або депресія, порушення сну, ураження різних органів і систем.

Відмічені випадки, коли перша стадія захворювання не виявляється взагалі. Еритеми виражені слабко і швидко зникають, немає ознак загального нездужання і головного болю. Крім того, є ще одна форма перебігу бореліозу - безеритемна. Проте процес йде, борелії розмножуються і розповсюджуються по організму.

Не варто сподіватися на щасливий випадок, краще сходити до лікаря і переконатися, що укус кліща не несе в собі небезпеки. Дуже важлива рання діагностика захворювання. Тільки вона дозволяє уникнути жахливих наслідків, що призводять до незворотних фізичних і, часто, психічних змін в організмі.

Всі важкі наслідки, якими характеризується хвороба, виникають у ІІ та ІІІ стадіях захворювання, за умови, що на І стадії не було проведено відповідне лікування.

Борелії негативно впливають на весь організм людини, пошкоджуючи нервову і серцево-судинну системи на ІІ стадії, і атакують опорно-руховий апарат на ІІІ стадії.

Ускладнення бореліозу проявляються у вигляді:

  • серцево-судинна система - важкий ступінь аритмії, швидка стомлюваність;
  • нервова система - розсіяний склероз, розвиток слабоумства у дітей, загальне порушення психічних функцій, паралічі периферичних нервів із спотворенням міміки обличчя;
  • опорно-руховий апарат - ревматоїдний артрит, атрофія м'язів, періодичні запалення суглобів – артрити.

Будь-яка форма ускладнення бореліозу неминуче веде до зміни способу життя, обмежує психічні та фізичні можливості людини. Особливо небезпечні наслідки захворювання для дітей. Дитина, яка тільки вступає у величезний світ емоцій, пізнань, захоплень, втрачає все. Це вічний біль і для батьків, і для дітей, навіть якщо малюки цього не усвідомлюють розумово. І тільки прийняття своєчасних профілактичних та лікувальних заходів здатне запобігти згубному для вашої дитини руйнуванню організму, зупинити проникнення шкідливих бактерій в організм і вберегти від важких наслідків підступного захворювання.

Лікування бореліозу

Враховуючи серйозні порушення в роботі органів, які несе хвороба Лайма, слід уважно поставитися до ознак, які з’являються, і невідкладно звертатися до лікаря. Сучасна наукова та практична медицина, за умови раннього початку лікування, гарантує сприятливий прогноз по його завершенню.

Лікування бореліозу - це прерогатива лікарів-інфекціоністів. Основу методу лікування при будь-якій стадії захворювання складає антибактеріальна терапія. Змінюються тільки дози, частота і тривалість прийому антибіотиків.

Важливо: самостійно, без рекомендацій лікаря, приймати антибіотики після укусу кліща не можна. Ліки згладжують симптоматику захворювання і ускладнюють подальшу його діагностику.

Профілактика бореліозу

Дієва вакцина, здатна запобігти зараженню відразу після укусу кліща, не розроблена.

Найбільш простим та ефективним засобом профілактики захворювань, що передаються кліщами, є недопущення їх укусів. Якщо людина вдягнена правильно, то до шкіри кліщ не добереться.

Якщо планується поїздка на природу або ви проживаєте в місцях епідеміологічного поширення іксодових кліщів, слід вчинити так:

  • Одягнути на прогулянку в місця можливої наявності кліщів сорочку з щільно прилягаючим комірцем, манжетами, заправлену у штани, штани заправлені у шкарпетки, головні убори (шапки, хустки, капюшон), рукавички, чоботи або високі черевики;
  • Обробити одяг та відкриті ділянки шкіри спеціальними засобами захисту від укусів комах (репелентами);
  • Якщо все ж нападу кліща не вдалось уникнути, то його з тіла треба якомога швидше видалити. Для цього кліща беруть за черевце пінцетом або чистою серветкою та обережно, щоб не відірвати йому голову, повільно викручують проти часової стрілки зі шкіри, або, похитуючи, тягнуть. Можна видалити його за допомогою ниткової петлі, котра затягується між шкірою і голівкою кліща. Місце укусу обробляють спиртом, розчином йоду або зеленкою, руки дезінфікують. Накладати пов’язку, застосовувати різні креми та мазі не рекомендується, так як це перешкоджає утворенню захисної скориночки в місці присмоктування кліща. Видалених кліщів дуже бажано доставити до лабораторних центрів для діагностики та визначення подальших дій.
  • Просто стискати і відривати кліща, що причепився не рекомендується, оскільки залишаються в шкірі частини комахи, призначені для відсмоктування крові (хоботок, «голівка»). Ці частини комахи, якщо залишаються у шкірі, то як правило, викликають нагноєння.
  • З метою профілактики також треба через кожні 20-30 хвилин проводити само- та взаємоогляди. В основному кліщ присмоктується до місць, де шкіра тонка (під грудьми, за вухами, на згині ліктя, на шиї, на талії або в паху).
  • Не забувайте, що паразит може потрапити в будинок з грибами, букетом квітів або вовною домашньої тварини.

Всі заходи профілактики мають надважливе і безумовно корисне значення для людини. Не ігноруйте їх використання, охороняйте себе і своїх близьких, навчіться протистояти іксодовим кліщам і завжди пам'ятайте про серйозні наслідки його укусів.