ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я

СОНЯЧНИЙ ТА ТЕПЛОВИЙ УДАР


1
м. Хмельницький
2017

Літо завжди асоціюється із сонцем, теплом, відпочинком. Однак необережність та бездумність влітку може призвести до біди.

Нормальна життєдіяльність організму можлива лише за умови збереження постійної температури тіла за рахунок рівноваги між теплоутворенням та тепловіддачею. При високій температурі оточуючого повітря тепловіддача здійснюється лише за рахунок потовиділення, а тому організм легко перегрівається, особливо в умовах підвищеної вологості.

Тепловий та сонячний удар - це результат перегрівання організму вище 38-39° С. Тепловий удар відрізняється від сонячного тим, що при сонячному різко перегрівається тільки голова, а при тепловому - все тіло. Перегріванню сприяють тісний та щільний одяг не по сезону, фізичне навантаження, алкогольне сп'яніння, переїдання, відсутність руху повітря, сон на відкритому сонці, надмірна вага тіла.

Сонячний та тепловий удари проявляються майже однаково. Спочатку з'являються наростаюча слабкість, головний біль, в подальшому приєднуються запаморочення, шум у вухах, біль у кінцівках та спині, нудота, іноді блювота, частий, слабкий пульс, що свідчить про серцеву слабкість, дихання стає частим, поверхневим, потім настає глибока втрата свідомості, марення і галюцинації, судоми. За відсутності своєчасної допомоги може настати смерть.

Перша допомога.

Постраждалого необхідно обережно, але швидко, перенести в прохолодне місце, покласти на спину з трохи піднятою головою, роздягнути, забезпечити йому спокій та достатній доступ свіжого повітря.

Обличчя і груди обтерти холодною водою. Для місцевого охолодження найкраще використовувати гумовий міхур з холодною водою або льодом. Накладають його на голову через рушник. Якщо необхідно проводити охолодження тривалий час, то воду в гумовому міхурі змінюють кожні півгодини, а тримають його на тілі не більше 15 хвилин без перерви. Можна використовувати і поліетиленовий мішок, наповнений холодною водою. Для місцевого охолодження накладають холодні компреси. Для цього необхідно мати два рушники або два шматки тканини. Можна дати випити помірну кількість прохолодної підсоленої або мінеральної води.

Також необхідно одразу ж викликати бригаду швидкої медичної допомоги.


Будьте обережні під час літнього відпочинку і літо та сонце стануть Вам добрими друзями!