Підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості аналізували на оперативній нараді у ДОЗ

3 вересня у конференц-залі Департаменту охорони здоров’я відбулася оперативна нарада, на якій проаналізували шляхи підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості. Зокрема, головний спеціаліст з організації та надання ПМД ДОЗ ОДА Ольга Трач повідомила, що з 6 листопада 2017 року вступив в дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров’я» від 06.04.2018 № 2002-VIII щодо автономізації закладів охорони здоров’я (реорганізації з бюджетних установ на комунальні некомерційні підприємства – КНП), в першу чергу первинної медичної допомоги. Це стало обов’язковою умовою, оскільки тільки медичні заклади у статусі КНП можуть укласти договори з Національною службою здоров’я України та отримувати пряме фінансування за надані медичні послуги з державного бюджету.

Фахівець підкреслила, що на перехідний період (2018 рік) залишаються обидві системи фінансування – медична субвенція і прямі виплати за договорами з НСЗУ. Заклади, що не автономізуються та не укладуть договори з НСЗУ, будуть до кінця 2018 року фінансуватися за рахунок медичної субвенції і, відповідно, заробітні плати лікарів будуть прив’язані до тарифної сітки. Подання заяви до НСЗУ для підписання договору та отримання фінансування за новою моделлю можливе за умов набуття закладом статусу КНП, наявної (оновленої) ліцензії на провадження медичної практики, підключення до системи електронного здоров’я, матеріально-технічне оснащення відповідно до табелю.

Саме зміна статусу закладу ПМСД з бюджетної установи на КНП стала основним завданням на 2018 рік. Фактично у статусі КНП, станом на 27 серпня 2018 року, працюють 23 центри ПМСД з 29. Оновлену ліцензію на медичну практику (у статусі КНП) мають 9 з 23 центрів: Хмельницькі міські № 1 та № 2, Нетішинський, Волочиський міський, Полонський, Новоушицький, Летичівський, Ярмолинецький, Славутський. Документи на отримання ліцензій інші 14 ЦПМСД подали до ліцензійного відділу МОЗУ та очікують на відповідь.

За словами Ольги Трач, станом на 23 серпня в цілому по області майже половина пацієнтів уклали декларації з лікарем. Лідерами в області є Полонський (68%), Деражнянський (66%), Славутський (65%) ЦПМСД.

У «першу хвилю» успішно підписали договір з НСЗУ 9 з 29 ЦПМСД (Ізяславський, Летичівський, Новоушицький, Славутський, Чемеровецький, Ярмолинецький, Нетішинський та Хмельницькі міські № 1 та № 2), які з 1 липня 2018 року перейшли на нову модель фінансування.

У «другій хвилі» уклали договори ще 13 ЦПМСД – Білогірський, Віньковецький, Волочиський міський, Городоцький, Деражнянський, Дунаєвецький, Кам`янець-Подільський районний, Красилівський, Полонський, Теофіпольський, Хмельницький, Шепетівський, Кам’янець-Подільський міський. Таким чином, успішно увійшли в реформу, уклавши договір з НСЗУ 22 з 29 ЦПМСД області.

Головний спеціаліст ДОЗ повідомила, що продовжується закупівля медичного обладнання та апаратури для лікарських амбулаторій, в першу чергу, для сільської місцевості. Зокрема, для ЦПМСД у поточному році закуплено комп’ютерної техніки на загальну суму майже 2,8 млн. грн., у тому числі за позабюджетні кошти у сумі 101,7 тис. грн. Таким чином, вдалося забезпечити комп’ютерною технікою 63% лікарів, які ведуть безпосередньо прийом пацієнтів. Для повної комп’ютеризації роботи лікарів ПМД ще необхідно 217 комп’ютерів.

Для впровадження електронної системи охорони здоров’я триває підключення до Інтернет-мережі всіх лікарських амбулаторій. Доступом до інтернету забезпечено 79% з 243 функціонуючих лікарських амбулаторій. Повне підключення амбулаторій до мережі здійснили у Кам`янець-Подільському та Хмельницькому районних, Полонському, Чемеровецькому, Славутському, Старокостянтинівському, Віньковецькому, Сатанівському, Меджибізькому центрах, міських – Хмельницьких, Нетішинському та Кам`янець-Подільському.

Для підписання декларацій лікарів з пацієнтами 10 центрів ПМСД обрали МІС «Mediсs», 14 – «Helsi», 3 – «Medstar» та 1 - Доктор «Elekc».

На виконання програми Президента України «Медична реформа для сільської місцевості» в області працює робоча група «Медична рада реформ», яка сформувала план спроможної мережі надання ПМД населенню області, що погоджений МОЗ України та затверджений розпорядженням голови ОДА. Відповідно до цього плану, в області буде сформовано 197 територій доступності, в яких функціонуватиме 1043 місця надання ПМД, у т.ч. 99 амбулаторій групової практики, 109 амбулаторій монопрактики та 835 ФАП (ФП).

За кошти субвенції державного бюджету місцевим бюджетам на розвиток системи охорони здоров’я в сільській місцевості передбачено побудувати за новітніми технологіями на загальну суму 164 млн. 859,9 тис. грн. 10 нових амбулаторій у 8 районах: по 2 – у Білогірському та Кам`янець-Подільському; по 1 – у Віньковецькому, Городоцькому, Дунаєвецькому, Красилівському, Новоушицькому, Ярмолинецькому та 17 будівель для діючих амбулаторій у 12 районах: по 3 – у Хмельницькому районі, по 2 – у Полонському, Чемеровецькому, Шепетівському та по 1 – у Волочиському, Городоцькому, Деражнянському, Дунаєвецькому, Кам`янець-Подільському, Летичівському, Старосинявському, Теофіпольському.

Ольга Трач додала, що для реалізації Урядової програми «Доступні ліки» в області до виписки рецептів залучено 809 лікарів первинної ланки, які, станом на 1 серпня, виписали 454 215 пільгових рецепти, з них отоварено 85% від виписаних. З початку року Програмою скористалися 196 521 осіб, 76 % з них – хворі на серцево-судинні недуги.

Станом на 1 серпня Центри ПМСД уклали 241 договір з суб’єктами господарювання, що мають у своїй структурі 400 аптечних пунктів, які беруть участь в Урядовій програмі. Для підвищення доступності хворого до аптечної мережі у 124 амбулаторіях із 154, що розташовані у сільській місцевості, діють аптечні пункти.

За результатами оперативної наради було ухвалене відповідне рішення.


Інна Левінська,
Хмельницький обласний Центр здоров’я.