У Хмельницькому провели безкоштовне навчання у «Школі сімейного лікаря»

28 листопада у Хмельницькому пройшло безкоштовне навчання у «Школі сімейного лікаря». Участь у цьому Національному освітньому проекті для медпрацівників сільської місцевості взяли близько 60 лікарів із Хмельницької, Тернопільської та Чернівецької областей. Громадська організація «Асоціація лікарів первинної ланки медицини» проводить тренінг для медиків, котрі працюватимуть у новозбудованих амбулаторіях.

Головною метою проекту організатори визначили підвищення обізнаності серед сільських лікарів щодо деталей впровадження медичної реформи, зокрема, у сільській місцевості. Зокрема, координатор проекту «Школа сімейного лікаря» Євген Прилипко впевнений, що лікарі повинні навчитися прогресивним моделям надання первинної меддопомоги в сільській місцевості. У такий спосіб прагнуть підвищити рівень обізнаності лікарів щодо нової системи охорони здоров’я. Крім того, хочуть заохотити та мотивувати медиків до змін, котрі відбуваються наразі в галузі охорони здоров’я. До того ж, освітня програма є невід’ємною складовою ініціативи Президента та програми «Доступна медицина».

Проект «Школа сімейного лікаря» охопить всю територію України. Навчання пройдуть близько 500 лікарів із сільської місцевості. Нині тренінги уже відбулися для медичних працівників із 16 областей України. Локаціями для зібрання колег з сусідніх регіонів визначені Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Хмельницький та Львів.

Під час тренінгів лікарі мають змогу з’ясувати для себе не лише основні нововведення реформи охорони здоров’я, а й довідатись про медичні інформаційні системи, ефективний фінансовий менеджмент закладів охорони здоров’я, медичні правовідносини та шляхи започаткування приватної практики.

Заступник голови Хмельницької ОДА Світлана Павлишина підкреслила, що необхідно підвищувати рівень доступності якісних медичних послуг для жителів сільської місцевості. Основою реформи сімейної медицини є впровадження телемедицини та розвитку телекомунікаційної інфраструктури. Кошти на проведення широкосмугового швидкісного інтернету уже закладені при будівництві нових амбулаторій. Інше завдання – навчитися використовувати всі можливості телемедицини. Нині доступом до інтернету забезпечені вже 208 функціонуючих лікарських амбулаторій. Хмельниччина за темпами будівництва нових амбулаторій посідає 5 місце. А станом на 23.11.2018 року підписано понад 820 тис. декларацій між пацієнтами та лікарями, що становить 65% населення області. І це друге місце в Україні.

Можливості телемедицини учасникам тренінгу продемонстрували в режимі реального часу із залученням «пацієнта» з аудиторії. Завдяки цій технології лікарі у селах зможуть оперативно обстежувати хворих, а всі показники через інтернет надходитимуть до сімейного лікаря. Все, що потрібно фельдшеру – це невеличкий кейс. Що саме в ньому буде – залежить від потреб певної місцевості. Такі технології мають зменшити час на обстеження. А одразу після онлайн-консультації пацієнт зможе отримати направлення вже до фахівця вузького профілю.

Директор Департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА Яків Цуглевич наголосив, що у рамках Президентської програми «Медична реформа для сільської місцевості» на Хмельниччині передбачено будівництво 27 нових амбулаторій. На область виділено 213 млн. грн., і таку суму на ці потреби спрямували вперше за всі роки незалежності нашої держави. Буде побудовано 10 нових амбулаторій та 17 нових приміщень для вже діючих амбулаторій. На всіх об’єктах активно тривають роботи і їх регулярно контролюють органи місцевої влади.

Крім того, задля збільшення мобільності лікарів заплановано придбати 55 нових автомобілів, 27 з яких уже проходять реєстрацію і постановку на облік.

Яків Цуглевич підкреслив, що вже можна говорити про перші результати укладення договорів між пацієнтами та лікарями. Так, зарплати сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів виросли у 2-3 рази. Крім того, з’явилася можливість закласти кошти на матеріально-технічне обладнання закладів, які пройшли процес перетворення в комунальне некомерційне підприємство і уклали договір з Національною службою здоров’я України.

Водночас, кадрове питання медичної галузі області вирішене лише на 76 %. Над цим необхідно працювати і, в першу чергу, чекають на підтримку місцевих органів влади. Треба створювати програми стимулів: безкоштовний проїзд для сімейних лікарів, медсестер, фельдшерів, оплата комунальних послуг, виділення земельної ділянки для будівництва тощо.

Організатори проекту зазначають, що програма «Школи сімейного лікаря» передбачає також створення курсу навчальних відео-лекцій, які будуть доступні в он-лайн режимі. Цей матеріал допоможе розкрити більшу кількість актуальних для лікарів тем і пройти дистанційне навчання тим медпрацівникам, хто не зміг взяти участь у тренінгах Школи.

Триватиме проект до кінця року. По завершенні, фахівці сформують рекомендації щодо планування подальшої освітньої роботи з лікарями.


Інна Левінська,
Хмельницький обласний Центр здоров’я.

1 1
1 1
1