У Хмельницькому обласному онкологічному диспансері підбили підсумки минулого року та затвердили план роботи на 2019 рік

У Хмельницькому обласному онкологічному диспансері провели чергове засідання медичної ради. На ньому підсумували результати роботи закладу за минулий рік, обговорили перспективи та затвердили план на 2019-й, здійснили аналіз анкетування пацієнтів по відділеннях, роботу самих відділень, проблеми у роботі служби та їх вирішення.

За словами головного позаштатного онколога Департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА, головного лікаря ХООД В’ячеслава Мороза, на диспансерному обліку в області перебуває 32 066 (2017 р. – 30 855) онкологічних пацієнтів, в тому числі 226 дітей. Кількість онкохворих зростає щороку на 1 - 1,2 тисячі осіб. Кожен 40 мешканець нашої області хворіє на рак!

У 2018 році в краї вперше виявили онкологічне захворювання у 4541 пацієнта, в тому числі у 33 дітей. Щорічно, приблизно у 350 пацієнтів, діагностується другий, а іноді й третій випадок раку.

Обласний показник онкологічної захворюваності за 2018 рік складає 383,2 на 100 тисяч населення, в 2017 році - 375,2 відповідно. У порівнянні з минулим роком, захворюваність на рак в області зросла більш, ніж на 2%.

Впродовж багатьох років обласний показник онкозахворюваності вищий середнього по Україні (на рівні 350 на 100 тисяч населення). Хмельницька область посідає 8 - 9 рангові місця в державі за показниками захворюваності на рак.

На сьогодні ми не реєструємо зниження онкологічної захворюваності, і це є світовою тенденцією, яка пов’язана з багатьма факторами (екологічними, генетичними, старінням населення і т.і.).

Актуальність онкологічної патології визначається ще й тим, що злоякісні новоутворення посідають 2 місце в структурі загальної смертності населення, після серцево-судинних захворювань. Онкологічні патології щороку стають причинами смерті більше 2,5 тисяч жителів Хмельниччини, 35 % з них - це люди працездатного віку.

Хвороба вражає, переважно, осіб старших 60 років, але протягом останніх років зростає частка людей молодого віку, які захворіли на рак.

Серед чоловічого населення лікарі найчастіше діагностують рак легень, шкіри, передміхурової залози (простати), шлунку, кишківника, сечового міхура, нирок та підшлункової залози.

У близько 20 % онкохворих пацієнток виявляють рак грудної залози, ще до 20% пацієнток мають злоякісні новоутворення жіночих статевих органів. Досить часто у жінок встановлюють діагноз раку шкіри, шлунка, кишківника.

Майже в половині випадків у онкохворих дітей діагностують онкогематологічні патології (лейкемії, лімфоми). Крім цього, у дітей часті злоякісні ураження кісток, сполучної тканини, нирок, головного мозку, у хлопчиків - яєчка.

Переважна більшість онкологічних пацієнтів отримують необхідне високоспеціалізоване лікування в обласному онкологічному диспансері. Так, у 2018 році в поліклініці онкологічного диспансеру консультації отримали близько 62 тисяч пацієнтів, проведено більше 22 тисяч рентгенологічних, понад 30 тисяч УЗ досліджень, біля 1 тисячі ендоскопічних обстежень.

У стаціонарних відділеннях проліковано близько 9,3 тисячі пацієнтів (в 2017 році - більше 8,8 тисяч), проведено більше 3,2 тисяч складних операцій стаціонарно та понад 4,7 тисяч так званих «малих» операцій амбулаторно.

В 2018 році, за сприяння обласної ради, обласної державної адміністрації, народних депутатів, відбулося значне дооснащення диспансеру. Зокрема, заклад отримав сучасні апарати для УЗД діагностики, рентгенологічне, ендоскопічне, лабораторне обладнання, дооснащено відділення реанімації та інтенсивної терапії, операційний блок. Загальна вартість придбаного обладнання близько 30 млн. грн.

Впродовж року суттєво покращилось медикаментозне забезпечення диспансеру, є можливість призначення основних схем хіміотерапевтичного лікування без додаткових витрат самих пацієнтів.

Для покращення умов перебування пацієнтів у відділеннях закладу виконані поточні ремонти. А задля економії ресурсів та енергозбереження проводиться капітальний ремонт і зовнішнє утеплення стін будівлі диспансеру.

В’ячеслав Мороз підкреслив, що колектив обласного онкологічного диспансеру має на меті надання якісної високоспеціалізованої та кваліфікованої онкологічної допомоги населенню області. Лікування злоякісних новоутворень або раку - складне та довготривале, часто оперативне втручання поєднується з хіміотерапією, променевим лікуванням, імуно- та гормонотерапією.

Для кожної окремої локалізації раку, в залежності від стадії захворювання, на основі міжнародного досвіду розроблені так звані «стандарти» лікування, або нові клінічні протоколи. Водночас, ефективність лікування та витрати на нього залежать від своєчасної діагностики захворювання. Рак - виліковний на ранніх стадії хвороби у більш як 90 % випадків.


1 1
1

Інна Левінська,
Хмельницький обласний Центр здоров’я.