Відбулося вручення 23 нових автомобілів для сімейних лікарів в рамках програми Президента України «Доступна медицина»

13 лютого на Майдані Незалежності в обласному центрі відбулося урочисте вручення 23 нових легкових автомобілів для лікарів загальної практики-сімейної медицини, ще 4 вручать дещо пізніше. Ключі та документи на автівки керівники центрів первинної медико-санітарної допомоги та завідуючі амбулаторіями ЗПСМ отримали з рук голови Хмельницької ОДА Вадима Лозового та народного депутата України Андрія Шиньковича. Автомобілі Renault DUSTER призначені для амбулаторій загальної практики сімейної медицини, що будуються в нашому краї відповідно до програми Президента України «Доступна медицина».

Як повідомив директор Департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА Яків Цуглевич, один такий автомобіль коштує 580 тис. грн. Він європейського зразка, економний (працює на дизельному пальному), має підвищену прохідність та повний привід. Саме такі автівки, впевнений очільник охорони здоров’я краю, потрібні сільській місцевості. Лікарі ЗПСМ зможуть на них дістатися на виклик, планове чи профілактичне обстеження до хворого, проте такий транспорт не призначений для перевезення пацієнтів. Якщо ж потрібно доправити хворого до лікарні – можна викликати автомобіль з центру ПМСД або екстреної медичної допомоги.

Зазначені автомобілі цілком відповідають критеріям МОЗ щодо транспортних засобів для сільської медицини. Автівки 2018 року випуску, сертифіковані на відповідність вимогам активної, пасивної безпеки та захисту довкілля згідно з міжнародними технічними регламентами. Кожен район області отримав такі автомобілі, їх кількість залежала від числа амбулаторій, що будуються. Вартість 27 автомобілів – 15,6 млн. грн.: 13,5 млн. грн. – кошти з державного бюджету, 2,1 млн. грн. – з місцевих бюджетів.

Яків Цуглевич додав, що нині в області будуються 27 амбулаторій загальної практики-сімейної медицини. Для них і передбачені зазначені автомобілі. Перші 7-8 амбулаторій планують завершити у І кварталі (все залежить від погодних умов), решту – мають намір звести до осені.

Попередньо була створена спроможна мережа надання первинної медичної допомоги, відповідно до якої кожен мешканець області може отримати допомогу сімейного лікаря в радіусі 7 км. Кожна із 55 амбулаторій буде забезпечена засобами телемедицини і сучасним повнопривідним автомобілем високої прохідності.

Крім тих, що будуються, ще 28 амбулаторій були капітально відремонтовані і відповідають сучасним європейським вимогам. Їх також планують забезпечити сучасними автівками за кошти Державного Фонду регіонального розвитку. Станеться це, ширше за все, вже цього року. Таким чином, вперше за роки незалежності сільська медицина отримає стільки автомобілів. Проте, щоб повністю забезпечити всі АЗПСМ та центри ПМСД, необхідно ще близько 50 автомобілів.

Нині в Україні загалом та нашій області зокрема, триває модернізація галузі охорони здоров’я: успішно працює програма «Доступні ліки», починають впроваджувати телемедицину, а сімейні лікарі, завдяки реформі первинної ланки та підписанню декларацій з пацієнтами, отримують вдвічі-втричі більшу заробітну плату.


1 1
1 1
1 1
1 1

Інна Левінська,
Хмельницький обласний Центр здоров’я.