В. о. Міністра охорони здоров’я оголосила про початок спецоперації проти кору у Хмельницькій області

2 квітня Хмельниччину з робочим візитом відвідала в. о. Міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун. Разом із очільницею приїхала її заступник Ольга Стефанишина та генеральний директор ДУ «Центру громадського здоров’я МОЗ України» Володимир Курпіта. Спершу делегація провела робочу нараду з представниками керівництва Хмельницької облдержадміністрації та обласної ради, Департаментів охорони здоров’я та освіти і науки ОДА, Управління охорони здоров’я Хмельницької міської ради та ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України». На ній обговорили ситуацію із кором у Хмельницькій області. Так, Уляна Супрун повідомила, що Хмельниччина є однією з найбільш проблемних щодо захворюваності на кір в Україні. Проте, якщо діти у нас тепер недужають рідше, то зросла кількість хворих серед дорослого населення. Так, у стаціонарі Хмельницької міської інфекційної лікарні перебувають 44 хворих на кір, з них - 29 дорослих і 15 дітей. Лише за останні 2 дні до стаціонару поклали 12 пацієнтів із таким діагнозом. А з початку 2019 року у Хмельницькому на кір захворіли 550 мешканців. Крім того, зафіксовано 2 смертельні випадки внаслідок ускладнень від цієї недуги.

Уляна Супрун повідомила, що лише за 3 місяці цього року у Хмельницькій області захворіли на кір понад 3 тисячі людей. Це втричі більше, ніж зареєстрованих усіх випадків за 2018 рік. За останні 2 роки в Україні на кір захворіли 95 тисяч людей. Це сталося тому, що в країні дуже низький рівень загального імунітету від цієї хвороби.

Наразі Хмельниччина - у списку антилідерів в Європейському регіоні за кількістю нових випадків кору. Від початку 2019 року в Україні захворіли 35 тисяч людей. Якщо у 2017 році від цієї хвороби померли 5 людей, у 2018 – 16, то від початку 2019 року – уже 14 осіб.

До того, як приїхати до нашої області, аналогічну спецоперацію з підвищення рівня вакцинації проти кору серед школярів провели на Львівщині. Ще 2 місяці тому найвищий рівень поширення цієї недуги був саме там. Тоді вдалося щепити від кору 26 тисяч дітей і в результаті - захворюваність на кір у Львівській області зменшилась вдвічі. Хоча, виявилося, що щеплень від кору замість задекларованих 22 тисяч не мають 52 тисячі дітей. Це свідчить про досить великий відсоток так званих «липових» довідок у невакцинованих дітей.

Детальний план спецоперації розписаний з 2 квітня до 26 травня, за виключенням Великоднього святкового тижня. План включає в себе підготовчий період (3-4 тижні) та безпосередньо проведення самої спецоперації. У поняття «спецоперація» медики включають, в першу чергу, інформування населення про цю небезпечну хворобу. Далі усі бажаючі зможуть провести щеплення безпосередньо у кабінетах щеплень поліклінік чи амбулаторій. Крім цього, будуть організовані кабінети для щеплення безпосередньо в закладах охорони здоров’я. Також створять мобільні групи, які виїжджатимуть на вакцинацію до закладів освіти. Наразі є уже 2 такі мобільні групи, які виконали 8 таких виїздів. Бригади виїжджали до інтернату для дітей, позбавлених батьківського піклування. У кількох школах та дитсадках вакцинували вчителів та вихователів. Бо нині проблема саме із вакцинацією дорослого населення. Наразі вакцина для дорослих віком до 30-и років є і такій категорії щеплення робитимуть безкоштовно.

В. о. Міністра охорони здоров’я повідомила, що з 1 вересня 2019 року не вакцинованих проти кору дітей до школи можуть не пустити. Виключення стосуватиметься тих школярів, які мають медичні протипокази до вакцинації. Але ті, хто відмовляється від вакцинації без вагомих причин, ризикують опинитися поза навчальним процесом. Аналогічна ситуація і щодо вихованців дитсадків. Підставою для такого рішення МОЗ є офіційний наказ від 2018 року, який забороняє не вакцинованим дітям відвідувати навчальні заклади. Проте вакцинація відбуватиметься лише за письмової згоди батьків.

Уляна Супрун нагадала, що проблема із вакцинацією виникла ще у 2008 році. Частково – через антивакцинальну пропаганду і брак вакцин. Зараз бачимо наслідки цих явищ. На кір хворіють не лише діти, але й дорослі.

Щеплення від кору, кажуть в МОЗ, можуть робити люди різних професій, проте поки діють вікові обмеження – таким особам має бути щонайбільше 30 років. Наразі в МОЗі чекають на погодження Мінюстом наказу, що дозволить щеплювати від цієї недуги й інші вікові категорії.

Генеральний директор ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» Володимир Курпіта повідомив, що вакцинація та рівень імунізації в країні – це питання національної безпеки держави. Вакцинація – це єдиний метод запобігання кору, оскільки лікування від нього не існує. Лікарі можуть лише зменшити симптоми, але ця хвороба дає багато ускладнень, які можуть призвести до летальних випадків.

За 2018 рік на Хмельниччині зросла кількість планово вакцинованих дітей, віком від 1 до 6 років. Проте є проблема із захворюваністю серед школярів та дорослих. Це одне з найбільш інфекційних захворювань. Керівник Центру громадського здоров’я твердить, що 1 хворий на грип може інфікувати 4 людей, а 1 хворий на кір – 18. На щастя, наприкінці 60 років минулого століття людство винайшло вакцинацію як вирішення цієї проблеми. Протягом кількох десятиліть в Україні була недовіра до щеплень і до самої системи охорони здоров’я.

Володимир Курпіта наголосив, що вакцина від кору є найбезпечнішою серед всіх вакцин, які використовуються в Україні. Її закуповує Дитячий Фонд ЮНІСЕФ, вона проходить відповідну оцінку з боку ЮНІСЕФ та ВООЗ, її безкоштовно доставляють до Департаментів охорони здоров’я у всіх регіонах України.

Посадовці твердять, що вакциною Хмельниччина забезпечена повністю. Станом на 29 березня потреба вакцини по регіону складала 23 тисячі доз вакцини, а в резерві перебувало ще понад 33 тисячі доз вакцини. Цього достатньо, щоб повністю забезпечити планову вакцинацію і додаткову. Нині в Україні більше 1 млн. доз вакцин, наступна партія надійде у ІІ півріччі цього року. Тому дефіциту не буде.

Департаменти охорони здоров’я та освіти і науки продемонстрували готовність до співпраці щодо проведення спецоперації. Координацію зусиль здійснюватиме ОДА.

За твердженням посадовців, з початку 2019 року у Хмельницькому вакциновано майже 6 тисяч осіб, серед них 2 тисячі дорослих. Обов’язкові збори будуть проводити з батьками у школах, щоб пояснити усю серйозність ситуації із захворюваністю на кір.

Фахівці зазначають, що в ідеалі вакцинуватися потрібно двічі. Перша вакцинація захищає на 92 %, друга - на 98 %. Тоді гарантія захищеності усього населення становить 98 %.


1 1
1 1
1