14 червня – Всесвітній день донора крові

Щороку 14 червня відзначають Всесвітній день донора крові. У 2019-му до цієї дати працівники Хмельницької обласної станції переливання крові приурочили акцію зі здачі крові. Єдиний в Україні спецавтомобіль, наданий Американським міжнародним альянсом охорони здоров’я (АМАОЗ) як благодійну допомогу Каліфорнійського центру крові, встановили на майданчику біля кінотеатру імені Т. Шевченка. Таким чином, усі бажаючі – хто заздалегідь планував чи випадкові перехожі, могли стати донорами. Поруч медики обласної станції переливання крові роздавали інформаційні листівки про важливість донорства та агітували долучатися до цієї доброї справи усіх небайдужих. Крім того, на автомобілі ХОСПК розмістили санітарний бюлетень «Донорство крові – акт милосердя. Здай кров – врятуй життя!», розроблений Хмельницьким обласним Центром здоров’я.

Габарити американського «Форду» дозволяють перебувати у середині відразу трьом відвідувачам, а також - медперсоналу. Його довжина – понад вісім метрів, але всередині нічим не відрізняється від звичайного процедурного кабінету стаціонарної станції переливання крові. Машина не нова, але цілком комфортна. Тут є міні-лабораторія та кабінет терапевта.

Спершу проходить реєстрація донорів, їх обстежує терапевт, беруть кров з пальця для визначення групи крові та рівня гемоглобіну. Лише після цього відбувався безпосередній забір крові. Опісля цього усіх донорів пригощають солодким чаєм та печивом. Матеріальна компенсація - 80 грн. та довідка про пройдену процедуру. Такий документ дає звільнення від роботи в день здачі крові та додає ще 1 день до щорічної відпустки.

До слова, працівники Управління ДСНС у Хмельницькій області були одними з перших, хто вишикувався у чергу. Для них донорство – справа звична і до аналогічних акцій рятувальники долучаються систематично.

За словами медиків, кожен забір донорської крові може допомогти врятувати 3 людських життя. Лікарі сподіваються, що такі акції стриятимуть поширенню донорства та збільшенню кількості тих, хто заради доброї справи готовий поділитися власною кров`ю.

За інформацією головного лікаря Хмельницької обласної станції переливання крові Ярослава Столяра, 14 червня, у Всесвітній день донора крові, кров у спецавтомобілі здали 48 осіб, 20 з них стали донорами вперше. На базі ХОСПК, що на вул. Сковороди, 29, кров здали 64 громадянина. Також забір крові проводили у центральних районних, міських лікарнях, перинатальних центрах та станціях переливання крові.

Довідка.

Резолюцію про заснування Всесвітнього дня донора крові схвалила п'ятдесят восьма сесія Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я 23 травня 2005 року. Таким чином вона відзначила позитивний ефект проведення такого дня у 2004 році задля сприяння добровільному та безкоштовному донорству. Тоді вирішили щорічно відзначати Всесвітній день донора крові 14 червня. У цей день в 1868 році народився Карл Ландштейнер, австрійський лікар, імунолог, який в 1930 році був удостоєний Нобелівської премії за відкриття груп крові людини.

За інформацією Хмельницької обласної станції переливання крові, станом на 10. 06. 2019 р. донорами стали 5787 чол., переважна більшість з яких – особи у віці від 25 до 49 років.

Щорічно кров здають понад 20000 жителів Хмельницької області. Вся донорська кров, що заготовляється в області, проходить обстеження на базі обласної станції переливання крові імуноферментним або імунохемілюмінісцентним методом на ВІЛ-інфекцію, гепатити «В» і «С», сифіліс.

Основне завдання ОСПК – підвищення якості медичної допомоги населенню, організація і медичне забезпечення донорства, масової заготівлі крові, консервування клітин крові, запровадження в службу крові пластикатної апаратури, переробка заготовленої донорської крові на компоненти та препарати.

Для здорової дорослої людини вилучення стандартної дози крові - 450 мл не впливає на її самопочуття та фізіологічні функції. Тим більше, що донації передує ретельне лікарське обстеження, і якщо буде ймовірність виникнення ризику для здоров`я донора - лікар до процесу здачі крові таку особу не допустить.

У помірних дозах кровопускання має оздоровлюючий ефект. Доведена і користь донорства: це стійкість до крововтрати при аваріях, нещасних випадках, опіках, складних операціях; омолодження організму за рахунок стимуляції кровотворення; профілактика захворювань серцево-судинної системи; профілактика хвороб імунної системи, порушень травлення, атеросклерозу, діяльності печінки, підшлункової залози; виведення з організму надлишку крові та її елементів; моральне задоволення від доброї справи. Останні дослідження свідчать про зниження загального ризику розвитку ішемічної хвороби серця, тромбоутворення, атеросклерозу.

За даними ВООЗ, для забезпечення достатньої кількості крові для медичних потреб в країні має бути не менше 40 донорів на 1000 жителів. Середній показник в Європі 25-27, у США і Канаді 35-40. Світова практика свідчить, що для забезпечення донорською кров’ю та її компонентами необхідно, щоб на 1 000 людей припадало 30-40 кроводач на рік.

В Україні кількість донорів складає лише 18 на 1000 жителів, в той час як потреба в донорській крові значно збільшилася через військові дії на сході України. У Хмельницькій області цей показник становить 24,6 на 1000 жителів.

У середньому, в Україні щорічно 500 тисяч українців здають кров. Це близько 600 тисяч донацій крові та її компонентів. При цьому лише 10% донорів здають кров регулярно від 3 до 5 разів на рік, а 70% з них здають кров лише один раз.

Загальна кількість донорів в Україні за 15 років зменшилася майже у 2 рази (у 1991 році - 1 млн. 464 тисяч чол., у 2006 році - 657,3 тисячі чол.).

Зменшення кількості донорів характерно не тільки для України, але й світу. За інформацією Міністерства охорони здоров’я, за 15 років загальна кількість донорів у країні скоротилася більш, ніж удвічі.


Інна Левінська,
Хмельницький обласний Центр громадського здоров’я.

1
1 1
1 1
1 1
1