ЩОБ ЗУБИ НЕ БОЛІЛИ…
9 лютого – Міжнародний день стоматолога

За інформацією Всесвітньої федерації стоматологів, карієс та хвороби ротової порожнини є найпоширенішими захворюваннями у всьому світі. Щоб зберегти зуби здоровими лікарі радять правильно харчуватися та регулярно відвідувати стоматологів – щонайменше раз на півроку. Проте, не зайвим буде дотримуватись і наступних порад:

  • Чистити зуби необхідно по 3 хвилини двічі на день - вранці після сніданку і ввечері перед сном. Під час їжі на зубах утворюється зубний наліт, що згодом може перетворитися на зубний камінь. А позбутися його без допомоги дантиста не вдасться.
  • Зуби необхідно чистити не лише зовні. Не варто забувати й про чищення язика. Однак, сильно тиснути на щітку не можна, оскільки це може задати шкоди не лише зубам, але й яснам.
  • Після кожного чищення зубів потрібно ретельно мити зубну щітку і зберігати її в сухому стані в вертикальному положенні. Крім того, змінювати зубну щітку необхідно не рідше як раз на 3 місяці.
  • Щітка допомагає очистити лише 60 % зубних поверхонь. Тому щоденне чищення необхідно доповнювати використанням зубної нитки, яка ефективно видалить наліт у важкодоступних місцях зубів.
  • Вживання шкідливих напоїв (енергетичних, спортивних чи газованих), що містять багато цукру, шкідливі не лише для зубів, але й здоров’я організму вцілому. До того ж, такі напої мають низьку кислотність, що негативно впливає на емаль зуба, роз’їдає та робить її більш тонкою. Це може призвести до підвищення чутливості зубів і значно пошкодити емаль.
  • Споживання кольорових солодких напоїв може вплинути на колір зубів. Пити їх стоматологи радять через трубочку, що знизить контакт зубів з цими рідинами і попередить зміну їх кольору.
  • Якщо після їжі не маєте змоги почистити зуби, обов’язково використовуйте жувальну гумку, проте без цукру. Жувати її варто протягом не більш як 20 хвилин.
  • Якщо хочете мати красиві зуби та здорові ясна, не паліть. Бо тютюнопаління забарвлює зуби в коричневий колір, негативно впливає на здоров’я ясен та збільшує ризик утворення злоякісних хвороб.
  • Для зміцнення здоров’я зубів та ясен стоматологи радять споживати тверді сири (особливо чеддер), йогурти та інші кисломолочні продукти, зелені листові овочі, багаті на клітковину овочі та фрукти (яблука, моркву, селеру), різноманітні горіхи, м'ясо, птицю, різні сорти риби, яйця, зелений та чорний чай.
  • А от зашкодити зубам та яснам можуть солодощі, солодка газована вода, чіпси, крекери, макарони, фруктові соки з цукром, лимони та інші цитрусові, мариновані огірки, та навіть мед і сухофрукти.

Хмельницький обласний центр громадського здоров’я нагадує: пошкоджені зуби провокують не лише неприємний запах з ротової порожнини. Вони можуть стати причиною для виникнення хвороб серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, цукрового діабету, запальних захворювань та інших, не менш небезпечних недуг.


Інна Левінська,
Хмельницький обласний центр громадського здоров’я.