Дослідження на коронавірус методом ПЛР проводяться в Обласному лабораторному центрі

Вірусологічна лабораторія ДУ “Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України” успішно опанувала методику проведення досліджень на новому ампліфікаторі, який з’явився тут тиждень тому завдяки допомозі спонсора. Про це повідомив під час онлайн-брифінгу в облдержадміністрації головний санітарний лікар області Олег Балашов, відповідаючи на запитання журналістів.


1

Олег Васильович повідомив, що прилад поки що працює в режимі верифікації, тобто усі дослідження, які проводять лікарями на цьому апараті, мають бути підтверджені у референс-лабораторії Центру громадського здоров’я МОЗ України. Він додав, що згідно вимог нормативних документів, мають бути підтверджені перші 10 негативних та 5 позитивних результати досліджень, проведених у лабораторії. Після цього аналіз буде проводитися автономно, тобто остаточний діагноз щодо наявності чи відсутності у хворого COVID-19, обласний лабораторний центр встановлюватиме самостійно. Наразі лабораторія вже підтвердила серію з 10 негативних тестів, а також 1 позитивний.

За словами Олега Балашова, ампліфікатор працює з першого дня, це прилад останнього покоління, виробництва США, а тому дозволяє дуже швидко та точно проводити дослідження. В лабораторії є достатньо тест-систем та видільних систем високої якості для проведення аналізу на COVID-19. Працювати на ньому навчені три команди фахових спеціалістів, тобто за потреби, аналізи можуть робити в цілодобовому режимі.

Голова облдержадміністрації Дмитро Габінет додав, що незважаючи на те, що наразі в Лабораторному центрі є достатня кількість тест-систем, обласна влада вживає усіх заходів, аби поповнити їх запаси на випадок погіршення епідемічної ситуації. Зараз очікується доставка чергової партії. За його словами, кошти на закупівлю є в достатньому обсязі, однак, як і в усьому світі, відчувається дефіцит цих тест-систем та супутніх матеріалів.

Окрему увагу під час брифінгу посадовці приділили питанню достовірності результатів експрес-тестів, що використовуються для виявлення COVID-19. Як уже повідомлялося, ці тести є лише допоміжними засобами на перших етапах виявлення підозри на цю хворобу та служать для так званого “санітарного сортування” пацієнтів. Основна проблема в їх недостатній точності. Інформативність експрес-тесту – всього 60-70%, до того ж при його застосуванні є ціла низка вимог, недотримання яких може спотворити результати. До того ж правильний результат вони можуть показати лише на 6-10 день хвороби.

Олег Балашов наголосив, що експрес-тести можуть використовуватися, позитивні результати тесту обов’яково мають братися до уваги. У той же час негативний результат у жодному разі не може бути підставою для скасування підозри на коронавірус. Він додав, що використання таких експрес-тестів не внесено до жодних протоколів МОЗ, тому остаточний діагноз можна встановити лише за результатами лабораторного аналізу методом ПЛР.

На цьому в черговий раз наголосив і Дмитро Габінет. За його словами, фахівці в облдержадміністрації з самого початку уважно вивчили питання щодо використання таких експрес-тестів. Саме тому в ОДА дотримувалися принципової позиції, що закупівля їх є недоцільною. Голова адміністрації зазначив, що оскільки партія експрес-тестів надійшла в область безкоштовно, то їх можна і потрібно використовувати як допоміжні засоби на першому етапі встановлення діагнозу, однак обов’язково потрібно брати до уваги високу імовірність отримання хибного результату. Саме це, зауважив посадовець, і довів вчорашній день: у пацієнта з сумнівно-позитивним результатом експрес-тесту діагноз COVID-19 не підтвердили,  а у пацієнтки, в якої експрес-тест показав негативний результат, методом ПЛР діагноз підтвердили.


За інформацією офіційного сайту Хмельницької обласної державної адміністрації