У ДОЗ провели оперативну нараду щодо стану автономізації лікувально-профілактичних закладів області

6 червня у конференц-залі Департаменту охорони здоров’я відбулася оперативна нарада «Про стан автономізації ЛПЗ області». За словами директора ДОЗ Якова Цуглевича, ще на старті створення об’єднаних територіальних громад рекомендували керівникам органів влади на місцях не створювати малопотужних центрів первинної медико-санітарної допомоги. Якщо раніше в області налічувалося 23 центри, то наразі їх уже 29. На переконання Якова Миколайовича, малопотужні центри – неефективні і громади не зможуть їх отримувати. Бо левова частка коштів піде на утримання персоналу та адміністрації, а не на лікування хворого. На жаль, ОТГ не дослухаються думки фахівців і головних лікарів районних закладів охорони здоров’я. Тому необхідно й надалі працювати у цьому напрямку і на конкретних прикладах переконувати прихильників створення аналогічних закладів в неефективності такого задуму.

Головний спеціаліст відділу лікувально-профілактичної роботи Департаменту Ольга Трач повідомила, що уже з липня 2018 року медичні заклади первинної ланки зможуть отримувати фінансування від Національної служби здоров'я України (НСЗУ) за принципом «Гроші ходять за пацієнтом» відповідно до тарифу надання первинної медичної допомоги за кожного пацієнта, який підпише декларацію з лікарем цього закладу, що передбачено до 1 липня 2018 року. Для цього центри ПМСД повинні пройти процес перетворення з бюджетних установ на комунальні некомерційні підприємства (КНП), тобто автономізуватися. Лише у такому статусі медичні заклади зможуть укласти договори з НСЗУ та отримувати пряме фінансування за надані послуги з державного бюджету.

До того ж, саме зміна статусу закладу ПМСД з бюджетної установи на КНП стала основним завданням Уряду для закладів ПМД на І півріччя 2018 року.

На перехідний період (2018 рік) залишаються обидві системи фінансування - медична субвенція і прямі виплати за договорами з НСЗУ. Заклади, які не автономізуються та не укладуть договори з НСЗУ, будуть до кінця 2018 року фінансуватися за рахунок медичної субвенції. Відповідно, заробітні плати лікарів будуть прив'язані до тарифної сітки.

Якщо ж заклад набув статусу КНП, отримав ліцензію на провадження медичної практики, підключений до системи електронного здоров'я, матеріально-технічне оснащення закладу відповідає табелю та договір з НСЗУ був укладений вчасно, тоді фінансування від єдиного національного замовника медичних послуг - НСЗУ відбуватиметься з 1 липня 2018 року.

За оперативною інформацією, станом на 1 червня позитивні рішення сесій органів місцевої влади щодо реорганізації бюджетної установи в КНП отримали усі заклади охорони здоров’я області, що надають первинну медичну допомогу, крім 4 ЦПМСД.

Фактично у статусі КНП працюють 12 закладів з 29: Хмельницькі міські ЦПМСД № 1 та № 2, Білогірський, Волочиський міський, Ізяславський, Летичівський, Полонський, Чемеровецький, Славутський, Новоушицький, Ярмолинецький та Нетішинський центри ПМСД. Реорганізація усіх Центрів ПМСД відбувається шляхом перетворення, окрім Нетішинського (засновано нову юридичну особу), Полонського (відбулось приєднання), Волочиського міського (відокремлення). Ще на кількох територіях питання відклали у довгий ящик.

Як зазначила Ольга Трач, з 1 липня розпочнуть функціонування в статусі КНП 7 ЦПМСД з 29. Зокрема, Городоцький, Деражнянський, Дунаєвецький, Красилівський, Меджибізький, Старосинявський, Теофіпольський. А з 1 серпня аналогічного статусу набудуть ще 3 ЦПМСД: Кам'янець-Подільський районний, Хмельницький та Шепетівський. До кінця року таку процедуру мають провести у ще 3 центрах.

Під час наради повідомили, що до системи електронного здоров'я підключені усі заклади первинної медичної допомоги, крім 3 - Наркевицького, Волочиського районного, Чорноострівського ЦПМСД. За кількістю укладених декларацій лідерами в області є Віньковецький (8988 декларацій або 37,3% від населення), Сатанівський (2443 - 33,9%), Славутський (21819 - 33,4%), Новоушицький (9321 - 32,8%), Деражнянський (10159 - 31,8%) ЦПМСД.

Заяву до НСЗУ про укладення договору подали 9 з 29 ЦПМСД - Ізяславський, Летичівський, Новоушицький, Славутський, Чемеровецький, Ярмолинецький, Нетішинський та Хмельницькі міські Центри ПМСД № 1 та № 2.

Головний спеціаліст ДОЗ Ольга Трач підкреслила, що медичні заклади вторинної і третинної ланки переходитимуть на нову модель фінансування з 2020 року. Тому перехідний період для реорганізації закладів у КНП триватиме протягом 2019 року. А вартість медичних послуг буде визначатися відповідно до визначених тарифів.


Інна Левінська,
Хмельницький обласний Центр здоров’я.

1 1